Lajme

Hoti, Macronit e Merkelit: Serbia nuk tregoi synime të vërteta për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën

Hoti, Macronit e Merkelit: Serbia nuk tregoi synime të vërteta për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën
12:51 | 10 Korrik 2020

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ka mbajtur sot diskutim virtual me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron dhe Kancelaren gjermane Angela Merkel.

Në këtë diskutim pjesë e së cilit ishin edhe Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, Kryeministri Avdullah Hoti i ka thënë presidentit francez dhe kancelares gjermane se për Kosovën marrëdhëniet me Serbinë vazhdojnë të mbesin çështje shqetësuese.

”Për Kosovën, marrëdhëniet fqinje me Serbinë vazhdojnë të mbeten një çështje shqetësuese”.

”Ne kemi filluar procesin e dialogut në vitin 2011 të ndërmjetësuar nga Brukseli”.

”Ne kemi arritur një numër marrëveshjesh. Ato që janë zbatuar kanë përmirësuar jetën e njerëzve në të dy vendet”.

”Që nga fillimi i dialogut në vitin 2011, Serbia ka vazhduar të ndërmarrë fushata kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare dhe duke lobuar kundër njohjes së Republikës së Kosovës nga shtetet e tjera”.

”Praktikat e tilla të dëmshme dëmtuan procesin e normalizimit të marrëdhënieve tona si dy vende të pavarura”.

”Gjatë rrjedhës së dialogut, Serbia nuk tregoi synime të vërteta për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve”.

”Përkundrazi, ai e ka zgjatur procesin për të “blerë kohë” dhe për të vazhduar fushatat e tij kundër sovranitetit të Kosovës”.

Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…

Të tjera