[wp-story]

Front TV

Hoti: Liderët partiak mbështetën platformën e dialogut, javën e ardhshme raportojë në Kuvend

Hoti: Liderët partiak mbështetën platformën e dialogut, javën e ardhshme raportojë në Kuvend
12:40 | 18 Qershor 2020

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se në dialogun me Serbinë që pritet të mbahet më 27 qershor në Uashington, ai do të flas në emër të Kosovës, raporton Front Online.

Hoti bëri të ditur se liderët që ishin pjesë e këtij diskutimi sot i kanë dhënë mbështetje të plotë platformës që ai e ka paraqitur para tyre.

“Në bazë të platformës që e kemi bërë si Qeveri, të gjithë pa përjashtim i dhanë mbështetje qasjes që duhet ta kemi në këtë proces. Ne jemi gati që të ulemi në tavolinë të dialogut me një qellim të vetëm qe garanton njohje nga shteti serb”, tha Hoti para gazetarëve pas takimit me liderët e partive politike.

Shefi i ekzekutivit tha se në Uashington do të shkojnë me besim të plotë se do të arrihet një marrëveshje përfundimtare me shtetin serb.

Hoti po ashtu deklaroi se javën e ardhshme do të raportojë edhe në Kuvendin e Kosovës lidhur me këtë kornizë të platformës për dialogun me Serbinë.

“Tash ne shkojmë me besimplotë në këtë proces. Gjatë dy javëve kemi pasur takime intensive me ambasadorë ndërkombëtarë dhe organizata të ndryshme. Së shpejti do të raportojë edhe në Kuvendin e Kosovës që besoj se javën e ardhshme do të bëhet”, tha Hoti, raporton Front Online.

Ai pohoi se ftesë për këtë takim kanë pasur të gjithë liderët e subjekteve politike dhe e njëjta sipas tij do të ju dërgohet sërish edhe javën e ardhshme.

“Ju sigurojë që me këtë transparencë të plotë të procesit, do te ia dalim mbarë. Unë do të ju qojë ftesat e tyte në formatin dhe kohën qe ata dëshirojnë”, theksoi Hoti.

Në këtë takim nuk ishte lideri i Listë Serbe si dhe ata të VV-së dhe PDK-së.

Sot pasdite, Hoti do t’i takojë të gjithë ambasadorët e BE-së për t’i informuar rreth këtij takimi. /FrontOnline/

Direkt: Përfundon takimi i Kryeministrit Hoti me liderët e partive në pozitë

Direkt: Përfundon takimi i Kryeministrit Hoti me liderët e partive në pozitë

Δημοσιεύτηκε από Front Online στις Πέμπτη, 18 Ιουνίου 2020

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera