[wp-story]

Lajme

Hoti kërkoi njohjen nga Serbia dhe pesë vendet e BE-së, Gjuriq reagon thotë se po e varros dialogun

Hoti kërkoi njohjen nga Serbia dhe pesë vendet e BE-së, Gjuriq reagon thotë se po e varros dialogun
14:27 | 17 Qershor 2020

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq tha sot se Avdullah Hoti po e varros dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit para se dialogu të fillojë, duke shtuar se nuk do të ndodhë që Beogradi të pranojë këtë diktat apo imponim mbi konceptin e pavarësisë në mënyrë se si Hoti e imponon atë.

Këtë deklaratë Gjuriq e bëri pasi Avdallah Hoti tha se pret nga Beogradi si dhe nga pesë shtetet e BE’së që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës ta bëjnë atë, shkruan Tanjug.

Kosova dhe Serbia do të takohen me 27 qershor në Washington pas ftesës së Emisarit Special të Presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Delegacionin kosovar do ta përfaqësojnë, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe Presidenti Hashim Thaçi, ndërkaq atë të Serbisë, Presidenti Aleksandër Vuçiq dhe kryeministrja, Ana Brnabiq.

Bonus dhe Premium Kartela të cilat po i ofron Petrol Company, kartelat më të kërkuara nga klientët

Të tjera