×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti: Kemi hequr dorë nga aplikimi për anëtarësim në organizata ndërkombëtare deri më 27 qershor

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, në një panel diskutimi për dialogun Kosovë-Serbi të organizuar KDI, ka folur edhe për kompromisin shtesë të Kosovës për ndaljen e fushatës për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

  Ai ka thënë se si kryeministër i Kosovës në shenjë të vullnetit të mirë dhe për t’i hequr Serbisë nga dora çfarëdo arsyetimi të mundshëm për evitimin e dialogut, është zotuar që deri më 27 qershor Kosova nuk do të aplikojë për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

  Si kundërpeshë për këtë, Hoti thotë se Serbia është pajtuar që të ndalë fushatën kundër pavarësisë së Kosovës në prag të zgjedhjeve atje.

  “Me këtë hap e kemi treguar vullnetin tonë për procesin e dialogut. Ne i kemi hapur rrugë procesit të dialogut me vendime te para që nga marrja e Qeverisë. Kam një dakordim me partnerët ndërkombëtarë, që nëse s’ka përparim në dialog, ne e ruajmë të drejtën tonë si shtet sovran për të zbatuar të gjitha ligjet për reciprocitet në përputhje me konventat ndërkombëtare karshi një vendi që s’njeh shtetin tonë. Në frymën e kësaj, ka qenë edhe dakordimi që deri më 27 qershor, ne të pauzojmë nga dorëzimi i aplikacioneve për anëtarësim në organizata ndërkomëbtare”, ka thënë Hoti.

  I pyetur nëse kjo është kërkesë e SHBA’së, Hoti ka thënë se kjo është qëndrim i Kosovës për të treguar gatishmëri për t’u ulur në tryezë dhe për t’i hequr Serbisë mundësinë për të evituar dialogun.

  “Unë jam dakorduar në emër të qeverisë së Kosovës, që aplikacionet deri më 27 qershor të mos dorëzohen për anëtarësim në organizata ndërkombëtare”, ka thënë Hoti.

  Ai gjithashtu ka kujtuar se anëtarësimi në organizata ka ndërlidhje me mbështetjen e partnerëve ndërkombëtarë.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Naim Murselit sot iu caktuan 30 ditë paraburgim ndërsa Gjykata Themelore nè Prishtinë tha se ekziston dyshimi i bazuar mirë se ai...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës ka publikuar sot të gjeturat e Komisionit Evropian në raportin e fundit për Kosovën ku evidentohet...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila po qëndron në Dubai, ku po mbahet COP28, konferenca kryesore globale për ndryshime klimatike, ka...
  Të tjera
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Adri, Iliriana dhe Shqipja kanë biseduar mbrëmë goxha gjatë në dhomën e gjumit. Ata pëshpëritnin teksa...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blero dhe Kaderi kanë biseduar rreth jetës private të Bleros. Kaderi ishte kurioze për raportin e...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero dhe Kaderi kanë shpalosur detaje rreth jetës private të tyre. Kaderi ka treguar se ajo është rritur vetëm nga babai pasi...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Teksa qëndronin në oborr Ylli, Besi dhe Santiana, Ylli thirri Ganiun për t’i treguar diçka për njërën nga banoret. Ai i tregoi...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Buci dhe Santiana kanë biseduar, janë përplasur dhe përsëri kanë qeshur e janë thumbuar me njëri-tjetrin. Por mbrëmë Buci ka paralajmëruar Santianën...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blero dhe Edona kanë rikthyer raportet e mira mes tyre. Përndryshe ata diskutuan edhe për lojën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.