×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti: Ka mirëkuptim të plotë në BE për nevojën për liberalizim të vizave

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka folur për vizitën që kishte në Bruksel dhe takimet me zyrtarë të lartë të BE-së.

  Hoti ka thënë se ndër temat kyçe që janë diskutuar ka qenë edhe çështja e liberalizimit të vizave.

  Hoti ka thënë se sa i përket vizave ka një mirëkuptim të plotë nga ana e Komisionit dhe Parlamentit Evropian se Kosova i ka plotësuar kushtet për liberalizim.

  “Ka një mirëkuptim të plotë nga ana e PE dhe KE-së për nevojën e Kosovës që të lëvizim lirshëm. Siç e keni pa një grup i deputetëve të Parlamentit Evropian i kanë shkruar kancelares Merkel dje, deputetë nga të gjitha grupet parlamentare dhe kjo na bën me shpresë se ka një pajtueshmëri mes të gjithë grupeve parlamentare për vizat. Sa i përket vizave është në interes që ka një mirëkuptim nga ana e Komisionit dhe Parlamentit që ne i kemi plotësuar kushtet. Janë dy tre vende që janë pak skeptike në këtë proces, por ne do të punojmë me to. Gjithsesi unë asnjëherë nuk do të japë datë sepse kjo nuk varet prej neve”, u shpreh Hoti.

  Ai po ashtu ka thënë se ka falënderuar institucionet e BE-së për ndihmën që i kanë dhënë Kosovës për luftimin e pandemisë.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se nëse koncepti i vetëmenaxhimit për komunat me shumicë serbe nuk ndërtohet në një marrëveshje...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Sipas kreut të Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, Kurti e ka humbur shansin në Bruksel dhe Ohër dhe ai ka shans që të...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.