×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti: Grenell më telefonoi pasi u zgjodha kryeministër, më tha se nuk jemi askund me dialog

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se ka marrë një telefonatë nga i Dërguari Special i SHBA’së për Dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, pasi ishte zgjedhur kryeministër.

  “Grenell më telefonoi dhe më tha se duhet të kthehemi në procesin e dialogut. Kur e pyeta se ku jemi me procesin, ai më tha se nuk jemi askund pasi që nuk ka pasur aspak përparim brenda dy apo tri viteve”, tha ai.“Qeveritë e kaluara dëmtuan marrëdhëniet me partnerët tanë. Qeveria Haradinaj politizoi ndërtimin e autostrada dhe ato u bënë tema politike që bllokuan të gjitha proceset”, shtoi ai.

  Tutje ai tregon edhe si rrodhën zhvillimet në rrëzimin e Qeverisë Kurti dhe ardhjen e tij në pushtet. Ai ka refuzuar të komentojë nëse presidenti Hashim Thaçi ishte i përfshirë në krijimin e Qeverisë Hoti. “Zhvillimet që ndodhën nga tetori e këndej na shtynë të marrim këtë vendim. Nuk kemi pasur alternativë. Ose të marrim qeverinë ose të lëmë vendin që të shkojë në rrugë të gabuar.“, tha ai.“Në disa prej intervistave që kam pasur vazhdimisht më bëhet kjo pyetje. Unë nuk e komentoj këtë fare. Unë qeverisë si shkak i vendimit të kushtetutës. Kushtetuta vendosi që procedura e ndjekur është ligjore. Ne jemi qeveri legjitime. “, shtoi Hoti.

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Djali i ish-presidentit Hashim Thaçi, Endriti ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’i uruar shqiptarët për 28 nëntor, Ditën e Flamurit....
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka uruar Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë. Kreu i diplomacisë amerikane e konsideron Shqipërinë aleat dhe...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Kryetari i Tiranës, Erion Veliaj ka thënë se është çështje kohe kur Shqipëria dhe Kosova të bëhen një. Ai për emisionin “Radar”...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot po festohet 28 nëntori- Dita e Flamurit dhe 111 vjetori i shpalljes së Pavarësisë. E një nga emrat më të shpeshtë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka marrë pjesë në Konferencën ndërkombëtare “Aleanca globale për luftimin e kontrabandimit me migrantë” që...
  Vip28 Nëntor 2023
  Sot (e martë) shënohet Dita e Flamurit apo 111 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë. Të shumtë qenë të famshmit që uruan këtë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.