×
 • Lajme
 • Front TV
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Hoti: Buxheti së shpejti kalon për miratim në Kuvend

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Pas mbledhjes së Qeverisë së Kosovës, ku është votuar plotësim ndryshimi i Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020, Kryeministri Hoti së bashku me ministre e Ministrisë së Financave, Hykmete Bajrami, ka mbajtur një konferencë për media, raporton Front Online.

  Kryeministri Hoti tha se ky plotësim-ndryshimi i këtij Ligji i ka hapur rrugë fillimit të programit qeverisës.

  “Me plotësim ndryshimin e buxhetit e kemi bërë hapin e parë për fillimin e zbatimit të programit qeverisë. Me këtë ne është dashur t`i mbulojmë të hyrat si rezultat e pandemisë dhe gjithashtu për të krijuar fondin për 385 milion euro. Ky fond e plotëson rënien ekonomike si pasojë e pandemisë, ku fond do të ndahet ku do të përfiton e gjithë lista e cila është prekur nga pandemia”, ka thënë Hoti.

  Hoti tha se së shpejti do të fillon rimëkëmbja e ekonomisë pas humbjes që i pati nga pandemia e Coronavirusit.

  “Ne besojmë që së shpejti do të fillojmë me rimëkëmbjen ekonomike së bashku me donator dhe më bashkëpunëtorë”, ka thënë ndër të tjera kryeministri.

  Hoti ka theksuar se buxheti është gati dhe që së shpejti i njëjti do të dërgohet për votim në Kuvend.

  “Tani buxheti shpejt do t`i dërgohet Kuvendit për miratim. Unë e lus Kuvendin që sa më parë ta fus në rend të ditës pasi që kjo është vetëm fillimi i zhvillimit ekonomik”, ka thënë Hoti.

  Ndërsa, ministria e Ministrisë së Financave, Hykmete Bajrami, tha se objektiv e këtij buxheti ka qenë adresimi i rënieve nga të hyrat gjatë pandemisë së Coronavirusit dhe rimëkëmbja e ekonomisë pas pandemisë, raporton Front Online.

  “Ashtu siç e tha kryeministri ne sot e miratuam buxhetin me 2 miliard e 620 milion euro”./Front Online

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/2609164432669045/

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Pjesëtarët e Njësisë Speciale Intervenuese, janë duke kryer përsëri bastije në argjendarinë në Prishtinë, pronari i së cilës u arrestuar ditë më...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Në vitin 1999 ka ndërhyrë për t’i dhënë fund luftës në Kosovë. Për 78 ditë me radhë, NATO-ja ka bombarduar caqet e...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai, përmes një postimi në profilin e tij në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Katër persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë, dhe tre të tjerë janë plagosur, pas një sulmi me thikë në Kuins të Nju...
  Kronika03 Dhjetor 2023
  Policia ka pranuar një informatë se në një pompë derivatesh nga dy persona rë dyshuar po kryhet shit-blerje e substancave narkotike. Ata...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë sot ka caktuar masën e paraburgimit për një muaj ndaj Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës lidhur...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Familja e Liridona Ademajt, nëpërmjet një postimi në Facebook ka njoftuar se tashmë është marr vendimi që e ndjera të rivarroset në...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Osmani takon Von Der Leyen, diskutohet për afrimin e Kosovës me BE-në Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar presidenten e Komisionit...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.