×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti: Asociacionin e kemi obligim ta themelojmë, statutin duhet ta hartojmë me kujdes në pajtim me Kushtetutën

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Kryeministri Hoti në diskutimin për dialogun Kosovë-Serbi ka folur edhe rreth marrëveshjes për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

  Hoti ka thënë se janë bërë shumë keqinterpretime rreth një marrëveshje të tillë duke theksuar se ajo nuk është shpallur anti-kushtetuese, por vetëm janë dhënë vërejtje nga Gjykata Kushtetuese të cilat duhet të merren parasysh nga Qeveria kur të hartojnë statutin e Asociacionit.

  “Marrëveshja për Asociacionin nuk është shpallur antikushtetuese. Kushtetuesja ka dhënë vërejtjet e veta që Qeveria duhet t’i ketë parasysh kur të hartojë statusin e Asociacionit”, ka thënë Hoti, raporton Express.

  Kreu i Qeverisë ka thënë se themelimi i Asociacionit është një obligim që e ka marrë Kosova dhe si i tillë duhet të themelohet në pajtim me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

  “Është obligim i shtetit të Kosovës që të themelojë këtë asociacion. Duhet të themelohet në pajtim me Kushtetutën e vendit”, ka thënë Hoti tutje.

  Kryeministri tutje ka thënë se ende s’ka asgjë në drejtim të themelimit të Asociacionit meqë kanë vetëm 2 javë që kanë marrë detyrën, por thotë se do të jenë të kujdesshëm që të koordinohen me Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Kosovës sa i përket hartimit të statutit të Asociacionit.

  “Nëse kemi marrë obligim, do ta themelojmë në pajtim me Kushtetutën. Do të jemi të kujdesshëm në këtë proces. Para hartimit të statutit në qeveri, do të kujdesemi që statuti të jetë në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës”, ka shtuar tutje ai.

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja vlerëson se rreziku në veri ende nuk ka kaluar. Ai thotë se integriteti territorial i Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës....
  Sport04 Tetor 2023
  Zyrtari i VAR-it, Darren England, nuk do të ndajë drejtësinë në asnjë ndeshje të Liverpoolit për pjesën tjetër të sezonit pas përfshirjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se Kosova nuk duhet të prodhojë raport të njëanshëm lidhur me agresionin në Banjskë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.