×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Hotelet dhe plazhet në Shqipëri po rihapen, ngadalë por sigurt

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Turistët nga rajoni po tërhiqen përsëri nga plazhet shqiptare.

  Kjo po ndihmon zbutjen e sektorit të turizmit pas goditjes nga pandemia COVID-19.

  Siç raportojnë mediet ndërkombëtare, kufijtë tokësor dhe plazhet e Shqipërisë kohëve të fundit janë rihapur, ndërsa vetë turizmi po përballet me një të ardhme thellësisht të pasigurt.

  “Unë mendoj që 2-3 muajt që kemi qenë të mbyllur, kemi qenë si të mbyllur në kafaz tash kemi dal nga kafazi dhe jemi duke e shfrytëzuar çdo moment”, thotë Tea Selimi, një turiste nga Kosova.

  Kurse drejtori menaxhues nga grupi FAFA Hotel, Osvaldo Dollia thotë se vizitorët janë kryesisht nga Ballkani.

  “Duke e analizuar situatën e vështirë, i jemi drejtuar vendeve të Ballkanit dhe tregut ballkanik. Shumë pushues që kanë ardhur për momentin janë nga Kosova, nga Mali i Zi dhe patjetër nga Shqipëria”, thotë Dollia.

  Aktualisht në Shqipëri janë të infektuar mbi 1,700 persona dhe kanë vdekur 39 persona nga ky virus.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.