Auto

Honda ZR-V nga viti i ardhshëm në Evropë

Honda ZR-V nga viti i ardhshëm në Evropë
13:38 | 22 Nëntor 2022

Honda ka konfirmuar se crossoveri i ri ZR-V do të dalë në shitje në Japoni nga prilli i vitit 2023, ndërsa ardhja e tij në Evropë pritet në fund të vitit të ardhshëm.

I zbuluar fillimisht në mars si pjesë e një prezantimi të strategjisë së elektrifikimit, ZR-V është projektuar me fokus në tërheqjen e blerësve më të rinj dhe si i tillë vjen me elemente të dizajnit “sportive dhe ekspresive”, dinamikë të zgjeruar, prakticitet dhe shkathtësi.

Shkronja Z në emër e ka origjinën nga dëshira e Honda për të përmbushur “nevojat e lëvizshmërisë së gjeneratës Z dhe thyerjen e paradigmave në kërkim të përvojave të reja”.

Sipas British Autocar, ZR-V ofrohet në Japoni me benzinë ​​dhe motorë hibride; i pari është një motor turbo me katër cilindra 1.5 litra me benzinë, dhe i dyti kombinon një motor benzine 2.0 litra me dy motorë elektrikë. Hibridi pritet të jetë opsioni i vetëm për ZR-V në MB, me 181 PS dhe 314 Nm çift rrotullues.

Të dy modelet me benzinë ​​dhe ato hibride kombinohen me transmisione CVT që japin fuqi në pjesën e përparme ose në të katër rrotat, në varësi të specifikimeve.

Honda vëren se crossover-i është “sportiv dhe personal” dhe “vetëm në madhësinë e duhur me hapësirë ​​dhe shërbime për një arratisje aventureske në fundjavë”./FrontOnline/

8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….

Të tjera