Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Holanda kërkon nga Kosova e Serbia t’i zbatojnë detyrat e tyre nga marrëveshja e Ohrit

  FrontOnline
  31 Mars 2023

  Holanda mirëpret marrëveshjen që kanë arritur Serbia dhe Kosova në Ohër më 18 mars.

  Kështu është shprehur zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Holandës, Tessa van Staden.

  “Ky është një hap i rëndësishëm në normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, si dhe për stabilitetin në rajon. Është thelbësore që të dyja palët t’i përmbahen tani marrëveshjeve të arritura dhe të zbatojnë me lehtësi dhe mirëbesim detyrimet e tyre përkatëse”, ka deklaruar van Staden.

  Ditë më parë, mediat në Beograd raportuan se kryeministri holandez, Mark Rutte, ka kërkuar nga deputetët e parlamentit të vendit të tij që t’i bëjnë presion Serbisë që t’i vë sanksione Rusisë.

  Zëdhënësja e MPJ-së holandeze nuk e konfirmoi por as e mohoi këtë çështje, por theksoi se Holanda vazhdimisht kërkon nga Serbia që të harmonizojë politikën e saj të jashtme me të BE-së.

  “Gjatë debatit në Parlament, Kryeministri Rutte theksoi rëndësinë që vendet kandidate për në BE të përafrojnë politikën e tyre të jashtme me Politikën e Përbashkët të Sigurisë së Jashtme të BE-së (CFSP). Në lidhje me luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, Holanda e sheh shqetësuese që Serbia nuk e ka rritur shtrirjen e saj me CFSP-në si rezultat i luftës, për shembull duke miratuar sanksionet kundër Rusisë. Holanda, si dhe BE-ja, e adresojnë këtë rregullisht me Serbinë në të gjitha nivelet”, ka thënë zëdhënësja e MPJ-së holandeze për Klankosova.tv.

  Kryeministri Rutte, theksoi von Staden, e diskutoi këtë edhe gjatë takimit të tij me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Tiranë gjatë Samitit BE-Ballkani Perëndimor në dhjetor 2022.

  Kujtojmë se Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk i ka vënë sanksione Rusisë pas invazionit të saj në Ukrainë.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, situatën në veri të Kosovës në javën e shkuar e vlerësoi si serioze dhe, sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.