×
 • Lajme
 • Lajme

  Holanda i ofron mbështetje të plotë Kosovës në fuqizimin e sundimit të ligjit

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi ka pritur sot në takim Ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Gerrie Willems.

  Gjatë takimit, ministri Selimi e informoi ambasadoren për progresin e Ministrisë së Drejtësisë, duke theksuar prioritetet, veçanërisht luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, procesin e Rishikimit Funksional të Sundimit të Ligjit dhe krijimin e Gjykatës Komerciale.

  Ministri Selimi dhe ambasadorja Willems u pajtuan se forcimi i shtetit të së drejtës, përpos impaktit juridik që ka, është thelbësore për zhvillimin ekonomik të vendit dhe për përmirësimin e klimës biznesore, e cila do të promovojë bizneset vendore si dhe investimet e huaja.

  Ambasadorja Willems tha se është e vetëdijshme për punët dhe sfidat që e presin Ministrinë e Drejtësisë, por sipas saj Holanda është e gatshme të vazhdoj me ofrimin e mbështetjes së plotë në fuqizimin e sundimit të ligjit në Kosovë me synim të konsolidimit të një sistemi të pavarur dhe efikas të drejtësisë, që është në interes të qytetarëve të Kosovës.

  Selimi falënderoi ambasadoren Willems, ndërsa vlerësoi lartë përkrahjen e madhe të Mbretërisë së Holandës në të gjitha proceset që ka kaluar Republika e Kosovës

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Kronika23 Shtator 2023
  Është grabitur një punëtor i një poste të shpejtë në Pejë, i cili ka raportuar se i është vjedhur çanta me rreth...
  Kronika23 Shtator 2023
  Dy vajza të mitura janë rrahur nga dy të tjera në fshatin Kovragë të Istogut. Policia ka bërë të ditur se sipas...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është arrestuar një person në Pejë, pasi i njëjti dyshohet se ka ushtruar dhunë psiqike ndaj babait të tij. Policia ka bërë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  “Sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme, sepse ato i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë”. Kështu u shpreh...
  Ekonomi23 Shtator 2023
  161.6 milionë euro është rritja e depozitave të klientëve në bankat komerciale vendore për muajin gusht. Kjo ka çuar në total vlerën...
  Sport23 Shtator 2023
  Superliga e Kosovës në basketboll vazhdon sot me ndeshjet e radhës në kuadër të javës së parë. Këtë të shtunë në program...
  Kronika23 Shtator 2023
  Ka vdekur njëri nga dy të plagosurit në Rahovec të cilët u qëlluan me armë zjarri katër ditë më parë. Lajmin për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Tetë trupa të pajetë janë gjetur në ditët e fundit në Parkun Kombëtar El Veladero në Meksikë. Njoftimi u dha dje në...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka kritika të mëdha për mënyrën se si po zhvillohet dialogut me Serbinë. Ai i tha ...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.