×
 • Lajme
 • Lajme

  Hodges: Po të isha në vendin e udhëheqësve në Prishtinë ose Beograd, do të kisha në mendje gjeneratën e ardhshme

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Gjenerali amerikan në pension, Benjamin Hodges beson se thelbi i negociatave midis Kosovës dhe Serbisë nuk është se njëra palë fiton gjithçka dhe tjetra humbet.

  “A dua që trashëgimia ime të jetë vërtet një vazhdim i izolimit dhe një mundësi e humbur, apo do të preferoja që përpjekjet e mia të ndihmojnë vendin që të përmirësohet? Dhe kjo për shkak se brezit të ri i janë dhënë kushte më të mira. Do të shpresoja për këtë si një përfundim. Është e nevojshme, sigurisht. guxim politik për diçka të tillë, “tha Hodges.

  I pyetur nëse ekziston mundësia që Beogradi të përdorë dobësinë e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi pas dorëzimit të aktakuzës për krime lufte, Hodges tha se shpreson që Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk do ta bëjë këtë.

  Hodges gjithashtu tha që shpresonte që ai të sillej si një burrështetas i vërtetë në situatën e re dhe se ai duhet të shohë përfitimet e mundshme ekonomike dhe avantazhet e procesit të integrimit perëndimor në të gjitha këto.

  “Vuçiq gjithashtu do të vazhdojë të jetë nën presion në shtëpi nga kisha dhe grupet politike të lidhura me Lindjen, të cilat nuk duan marrëveshje me Kosovën. Sidoqoftë, nëse Vuçiq doli me një pozicion të forcuar pas zgjedhjeve dhe gëzon mbështetjen e votuesve, nuk e shoh pse veproi si një burrë shteti i vërtetë në negociatat e mëtejshme, “tha Hodges për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe, transmeton Klan Kosova.

  Kur bëhet fjalë për delegacionin nga Prishtina, Hodges thotë se nuk e di se kush do të zëvendësojë Thaçin, i cili, siç thotë ai, ka përvojën e duhur, mbështetjen politike dhe aftësitë e nevojshme të bisedimeve.

  Ai vlerëson se është shumë e rëndësishme t’i sigurohet udhëheqjes negociuese si në Beograd ashtu edhe në Prishtinë një hapësirë ​​të mjaftueshme për bisedime, sepse presionet janë të shumta dhe vijnë nga drejtime të ndryshme.

  Hodges gjithashtu thotë se publikimi i aktakuzës kundër Hashim Thaçit është një “rrethanë keqardhjeje”, sepse devijoi nga rruga e duhur, por se është e dobishme që publiku në Serbi të mund të shohë që pala kosovare është po aq e angazhuar në negociata sa Serbia.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Djali i ish-presidentit Hashim Thaçi, Endriti ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’i uruar shqiptarët për 28 nëntor, Ditën e Flamurit....
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken ka uruar Shqipërinë për 111-vjetorin e Pavarësisë. Kreu i diplomacisë amerikane e konsideron Shqipërinë aleat dhe...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Kryetari i Tiranës, Erion Veliaj ka thënë se është çështje kohe kur Shqipëria dhe Kosova të bëhen një. Ai për emisionin “Radar”...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot po festohet 28 nëntori- Dita e Flamurit dhe 111 vjetori i shpalljes së Pavarësisë. E një nga emrat më të shpeshtë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka marrë pjesë në Konferencën ndërkombëtare “Aleanca globale për luftimin e kontrabandimit me migrantë” që...
  Vip28 Nëntor 2023
  Sot (e martë) shënohet Dita e Flamurit apo 111 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë. Të shumtë qenë të famshmit që uruan këtë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.