Lajme

Hodges: Po të isha në vendin e udhëheqësve në Prishtinë ose Beograd, do të kisha në mendje gjeneratën e ardhshme

Hodges: Po të isha në vendin e udhëheqësve në Prishtinë ose Beograd, do të kisha në mendje gjeneratën e ardhshme
11:27 | 01 Korrik 2020

Gjenerali amerikan në pension, Benjamin Hodges beson se thelbi i negociatave midis Kosovës dhe Serbisë nuk është se njëra palë fiton gjithçka dhe tjetra humbet.

“A dua që trashëgimia ime të jetë vërtet një vazhdim i izolimit dhe një mundësi e humbur, apo do të preferoja që përpjekjet e mia të ndihmojnë vendin që të përmirësohet? Dhe kjo për shkak se brezit të ri i janë dhënë kushte më të mira. Do të shpresoja për këtë si një përfundim. Është e nevojshme, sigurisht. guxim politik për diçka të tillë, “tha Hodges.

I pyetur nëse ekziston mundësia që Beogradi të përdorë dobësinë e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi pas dorëzimit të aktakuzës për krime lufte, Hodges tha se shpreson që Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk do ta bëjë këtë.

Hodges gjithashtu tha që shpresonte që ai të sillej si një burrështetas i vërtetë në situatën e re dhe se ai duhet të shohë përfitimet e mundshme ekonomike dhe avantazhet e procesit të integrimit perëndimor në të gjitha këto.

“Vuçiq gjithashtu do të vazhdojë të jetë nën presion në shtëpi nga kisha dhe grupet politike të lidhura me Lindjen, të cilat nuk duan marrëveshje me Kosovën. Sidoqoftë, nëse Vuçiq doli me një pozicion të forcuar pas zgjedhjeve dhe gëzon mbështetjen e votuesve, nuk e shoh pse veproi si një burrë shteti i vërtetë në negociatat e mëtejshme, “tha Hodges për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe, transmeton Klan Kosova.

Kur bëhet fjalë për delegacionin nga Prishtina, Hodges thotë se nuk e di se kush do të zëvendësojë Thaçin, i cili, siç thotë ai, ka përvojën e duhur, mbështetjen politike dhe aftësitë e nevojshme të bisedimeve.

Ai vlerëson se është shumë e rëndësishme t’i sigurohet udhëheqjes negociuese si në Beograd ashtu edhe në Prishtinë një hapësirë ​​të mjaftueshme për bisedime, sepse presionet janë të shumta dhe vijnë nga drejtime të ndryshme.

Hodges gjithashtu thotë se publikimi i aktakuzës kundër Hashim Thaçit është një “rrethanë keqardhjeje”, sepse devijoi nga rruga e duhur, por se është e dobishme që publiku në Serbi të mund të shohë që pala kosovare është po aq e angazhuar në negociata sa Serbia.

 Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera

Të tjera