Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Historia që nuk harrohet, Osmani përkujton 1133 fëmijët e humbur në luftë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetarja e Kuvendit, njëherësh UD e presidentit, Vjosa Osmani, ka shpërndarë një video të realizuar nga Fondi për të Drejtat Humanitare që i kushtohet fëmijëve të humbur gjatë luftës së fundit në Kosovë.

  Osmani në shkrimin e saj thekson se është mirë të shihet në këtë video se çfarë ndodhi gjatë 1998-2000 ku si shkak i gjenocidit serb humbën jetën 1133 fëmijë.“Nuk është ky një rrëfim përrallash, por një realitet që përshkruan mizorinë e ndodhur përgjatë atyre viteve, ndaj më të vegjëlve.Secili nga këta fëmijë në këtë ekspozitë ka rrëfimin e vet, në të cilin shfaqet brutaliteti ndaj kësaj kategorie” shkruan Osmani në Facebook.

  Postimi i plotë:

  Historia që harrohet, përsëritet! Një udhëtim virtual në ekspozitën “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”, e Fondit për të Drejtën Humanitare- Kosovë është mundësi e mirë për të parë çfarë ndodhi më 1998-2000, vite në të cilat shkaku i gjenocidit serb, vendi ynë humbi 1133 fëmijë të moshave të ndryshme.Në uebfaqen e Kuvendit të Republikës së Kosovës http://www.kuvendikosoves.org/, kjo ekspozitë do të jetë në dispozicion për të gjithë vizitorët në vegëzën “Ekspozita virtuale “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”

  Nuk është ky një rrëfim përrallash, por një realitet që përshkruan mizorinë e ndodhur përgjatë atyre viteve, ndaj më të vegjëlve.Secili nga këta fëmijë në këtë ekspozitë ka rrëfimin e vet, në të cilin shfaqet brutaliteti ndaj kësaj kategorie.Nëpërmjet dëshmive autentike, ekspozita shpërfaqë më së miri, atë që ndodhi në atë periudhë, si një reflektim për të ardhmen që kemi përpara dhe bindje se liria do të ketë kuptim vetëm kur ata që quan dorë ndaj këtyre fëmijëve të marrin dënimin e merituar!Përveç linkut, që është vendosur në webfaqen e Kuvendit, më poshtë mund të shihni edhe një video të përgatitur nga vizita jonë në këtë ekspozitë.

   

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Pas disfatës që Qeveria e Kosovës pësoi nga rrëzimi i Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, zyrtari...
  Lajme26 Mars 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është pyetur sërish për marrëveshjen e fundit me Kosovën, duke komentuar edhe pjesën që, siç sthuhet, i...
  Lajme26 Mars 2023
  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri u shpreh sot se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial vërteton...
  Të tjera
  Vip26 Mars 2023
  Janë për dy vite që nga ikja nga kjo botë e humoristit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Cima, u mund nga COVID 19-të,...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish kryenegociatorja e dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se Kurti ka ardhur në pushtet duke përmendu bashkimi kombëtar, ndërsa tani po e...
  Sport26 Mars 2023
  Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermania...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Lajme26 Mars 2023
  Si pasojë e vetaksidentit në afërsi te Rrethi në Prishtinë, një person ka pësuar lëndime trupore. Personi i lënduar është dërguar për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.