×
 • Lajme
 • Hulumtime
 • Hulumtime

  Hidrocentralet në Bistricë, të ndërtuara në afërsi të lumit dhe pa leje mjedisore

  FrontOnline
  22 Korrik 2021

  Leja ndërtimore për  hidrocentralin “Albaniku 2” është lëshuar në pronë ujore, në afërsi të drejtpërdrejt të lumit, në kundërshtim me Ligjin për Ujërat e Kosovës (Neni 48) që përcakton distancën prej minimum 30 metra për ndërtimin e objekteve nga vija e plotave (ujërave 100-vjeçare).

  Kështu thuhet në raportin e grupit punues për shqyrtimin e procedurave administrative të zbatuara për hidrocentrale dhe ndikimin e tyre në ujëra dhe mjedis, të cilin e ka siguruar portali “Front Online”.

  Sipas këtij raporti, në pjesën ku flitet për hidrocentralet në Lumin Bistricë, leja mjedisore nuk është lëshuar ende, përkundër kësaj hidrocentrali është në funksion në kundërshtim me Ligjin për Mbrojtjen e Mjedisit.

  Në anën tjetër, kostoja e investimeve të këtyre hidrocentraleve nga investitori “Hydro Line sh.p.k” arrinë shumën prej rreth 12.5 milionë euro, bazuar në këtë raport.

  Përndryshe, portali Front Online nga java e kaluar ka filluar botimin e raportit të hartuar nga ekspertët e Ministrisë së Mjedisit.

  Ekskluzive/ Zbulohen dallavere të mëdha me hidrocentrale në Kosovë (Dokument)

  Skandaloze/Hidrocentrali “Brezovica” operon pa leje mjedisore (Dokument)

  /Front Online/

  Delegacioni nga Drake University viziton Devolli Corporation, njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila ka folur lidhur me ngjarjen tragjike që tronditin Kosovën. Ajo thotë se ka...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Për të enjten parashikohet të mbajë mot i vranët dhe pritet kohë pas kohe të ketë reshje lokale shiu dhe bore, njofton...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti i Vetëvendosjes, Ilir Deda, ka folur mbi deklaratën e ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu, i cili ditë më parë tha se...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pavarësisht progresit në dialog siç është Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ditë më parë kryeministri, Albin Kurti kishe deklaruar se ekzistojnë grupe sikurse ato në Banjskë të cilat po përgatiten në Serbi, për...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Kaderi ka pasur një bisedë të gjatë me konkurrenten tjetër të këtij formati, Edonën. Ajo ka...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.