Auto

Hennessey dorëzoi Venom F5 të parë, duke pretenduar se mund të arrijë deri në 500 km/h

Hennessey dorëzoi Venom F5 të parë, duke pretenduar se mund të arrijë deri në 500 km/h
14:24 | 24 Nëntor 2021

Katër vjet pas premierës së modelit konceptual, kompania e Teksasit Hennessey dorëzoi kopjen e parë të modelit ultra-sport Venom F5 një klienti që pagoi 2.1 milion dollarë.

Kompania e Teksasit Hennessey, e cila njihet në mbarë botën për projektet e saj të shkëlqyera të akordimit të bazuara në makinat amerikane “muskulare”, ka filluar të prodhojë një version serial të makinës së saj të parë të pavarur ultra-sport me dy vende, për të cilin ata pretendojnë se së shpejti do të jetë makina më e shpejtë në botë, duke arritur në 500 km/h.

Ekskluziviteti konfirmohet nga fakti se Hennessey Venom F5 do të prodhojë vetëm 24 kopje. Të gjitha ato tashmë janë shitur dhe kopja e parë iu dorëzua një blerësi të paidentifikuar, i cili më parë pranoi një kontratë sipas së cilës ai nuk mund të udhëtojë më shumë se 2,500 milje (4,023 kilometra) në vit me një makinë.

Përgjigja e Hennessey ndaj “ekzotikave” të ngjashme të prodhuara nga Bugatti, Koenigsegg, SSC Amerika e Veriut … fuqizohet nga një motor V8 biturbo 6.6 litërsh i vendosur në qendër, i cili zhvillon 1,842 kuaj fuqi dhe 1,617 Nm çift rrotullues, dhe fuqia në boshtin e pasmë është përgjegjës për transmetimin automatik 7-gradësh.

Para konfirmimit zyrtar të shpejtësisë maksimale, Hennessey publikoi të dhëna për përshpejtimin: Venom F5 nga 0 në 100 km/h arrin për 2,6 sekonda, nga 0 në 200 km/h në 4,7 sekonda, nga 0 në 300 km/h në 8,4 sekonda dhe nga 0 në 400 km/h në 15,5 sekonda. Kopjet e fundit do të arrijnë klientët përpara fundit të vitit 2023./FrontOnline/

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera