Lajme

Heldt shpreson që shumë shpejt do të merret vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën

Heldt shpreson që shumë shpejt do të merret vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën
15:23 | 01 Korrik 2020

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, ka thënë se shpreson që shumë shpejt do të merret vendimi për liberalizimin e vizave ndaj kosovarëve.

Sipas tij, kjo do të bëhet jo për shkak të politikanëve por si shpërblim për njerëzit e heshtur e punëtorë të Kosovës, si dhe studentët që duan të arrijnë diçka.

Në adresimin e tij online, me rastin e marrjes së Presidencën së Bashkimit Evropian nga Gjermania, Hledt është treguar i ashpër me ata që sipas tij, bëjnë zhurmë e thonë se Evropa nuk qenka me Kosovën, por dikush tjetër.

Ai ka thënë se gjermanët i kanë nën llupë zhvillimet politike dhe në luftimin e krimit të organizuar e korrupsionit dhe se presin rezultate konkrete të zhvillimit ekonomik sepse siç tha Heldt, Evropa s’ka lisa që çelin para.

Ambasadori përmendi edhe dialogun me Serbinë me të cilën siq tha i pari i Berlinit në Prishtinë, ka ardhur koha që Kosova njëherë e mirë t’i ndreqë raportet.

Heldt ka theksuar se Kosova një ditë do të jetë anëtare e çmuar e Bashkimit Evropian , por deri atje pritet angazhim serioz i Prishtinës zyrtare.

Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa

Të tjera