×
 • Lajme
 • Lajme

  Haziri: Amerikanët e mbajnë fjalën, do të ketë ndëshkime

  FrontOnline
  09 Qershor 2023

  Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur për raportimet e shumta për mundësinë e vendosjes së sanksioneve ndaj Kosovës nga SHBA dhe BE për shkak të papajtueshmërive me Qeverinë e Kosovës për situatën në veri.

  Haziri ka thënë se amerikanët e mbajnë fjalën e dhënë. Ai ka thënë se nuk beson që mund të ndëshkohet populli i Kosovës.

  “Nuk besoj që e dënojnë kolektivisht popullin e Kosovës. Kanë thënë që kemi probleme me liderë të caktuar, që e kërcënojnë paqen dhe sigurinë. Atë që e thonë amerikanët, e mbajnë fjalën. Nuk flasin pa mendu. Në Ballkan gjuha flet para mendjes, ndërsa atje mendohet shumë dhe kur flitet nuk ka kthim prapa”, ka thënë Haziri.

  “Ne nuk kemi hidhëruar vetëm një diplomat. Kemi shqetësuar kokëçarje për shumë partnerë tanë. Ndëshkime do të ketë. Nuk do t’i quaja sanksione”, ka shtuar ai në emisionin DPT te Fidani.

  Haziri ka thënë se Perëndimi po punon pa u ndalur që Serbinë ta shkëpus nga ndikimi i Rusisë, mirëpo, sipas tij, ajo nuk po amnistohet.

  Haziri ka thënë se Kurti duhet t’u rrijë prapa marrëveshjeve të arritura.

  “Perëndimi po punon shumë që Serbinë ta shkëpus nga ndikimi i Rusisë. Tani Serbia furnizon më së shumti Ukrainën me armë, të cilat paguhen nga SHBA dhe BE. Nuk është amnistuar Serbia, por gjatë kësaj kohe është arritur Marrëveshja e Brukselit dhe ajo e Ohrit. Kurti ka marrë obligime ndërkombëtare, të cilave duhet me u dalë zot”, ka deklaruar ai.

  “Partnerët ndërkombëtarë po e presin nga Kryeministri dhe Presidentja draft-Statutin e Asociacionit”, ka shtuar ai.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.