×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Haxhi këtë vit do të mbahet me 1,000 pelegrinë për shkak të pandemisë së coronavirusit

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Autoritetet saudite thanë se Haxhi këtë vit do të pranojë vetëm 1,000 pelegrinë myslimanë, derisa pritet të fillojë më 29 korrik.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në kushte normale, rreth 2.5 milionë njerëz marrin pjesë në Haxh, rituali i cili mbahet në qytetin e shenjtë të Mekës.

  Numri i kufizuar i pjesëmarrjes së pelegrinëve këtë vit në Haxh vjen si pasojë e pandemisë së coronavirusit.

  Koha e Haxhit përcaktohet nga pozicioni i Hënës, në përputhje me kalendarin islamik hënor.

  Muajin e kaluar, Arabia Saudite njoftoi se Haxhi do të mbahej me numër të kufizuar, për shkak të pandemisë, derisa numri i rasteve në vend u rrit në 253 mijë.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Një rezervuar magazinimi ka vrarë shtatë njerëz dhe ka plagosur 24 në një fabrikë të prodhuesit indian të kimikateve të specializuara Aether...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Gjatë një fjalimi ditën e sotme, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, nënvizoi rëndësinë e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën....
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Të tjera
  Lajme30 Nëntor 2023
  Partia Socialdemokrate (PSD) ka mbajtur konferencë për medie, duke kërkuar lirimin e kryetarit Dardan Molliqaj dhe pesë aktivistëve të kësaj partie. Ata...
  Sport30 Nëntor 2023
  Diego Milito vlerësoi cilësitë e yllit të Interit, Lautaro Martinez dhe beson se sulmuesi ‘ka ende shumë për të dhënë’ në karrierën...
  Vip30 Nëntor 2023
  Banorja e Big Brothet VIP Kosova, Edona është shprehur se “po i dhemb kur po e godasin në të pasme”. Ajo tha...
  Kronika30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës është detyruar të neutralizojë një person me inicialet D.G, i cili dyshohet ka qenë i përfshirë në plaçkitjen në...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.