[wp-story]

Lajme

Haxhi Avdyli zbulon se kush do ta pasojë Vjosa Osmanin në parti nëse bëhet presidente

Haxhi Avdyli zbulon se kush do ta pasojë Vjosa Osmanin në parti nëse bëhet presidente
00:11 | 26 Shkurt 2021

Anëtari i Listës Guxo, Haxhi Avdyli, ka treguar në emisionin dPT te fidani në T7 se kush do të jetë zëvendësim i Vjosa Osmanit në krye të partisë nëse kjo e fundit bëhet presidente.

Lista Guxo ka garuar në këto zgjedhje në listën e VV’së ndërkohë që Vjosa Osmani ka qenë numër 2 dhe kandidate për presidente.

Për tu zgjedhur presidente duhet që të jenë të pranishëm 2/3-at e Kuvendit dhe nuk është sigurtë nëse kjo gjë do të ndodhë pasi sipas rezultateve preliminare VV ka rreth 47% të votave.

Në rast se zgjedhjet presidente, Osmani duhet të japë dorëheqje nga të gjitha pozitat partiake pasi që ndryshe do të bënte shkelje të Kushtetutës.

Avdyli ka thënë se zëvendësuese e saj në këtë subjekt do të ishte Donika Gërvalla.

Po ashtu, Avdyli ka thënë se nuk do të kthehet asnjëherë në LDK. Njëjtë ka deklaruar më herët edhe Vjosa Osmani e cila tha se votat e popullit i kanë trasuar rrugën që ajo të jetë presidente.

Avdyli, Osmani dhe Faton Peci u larguan nga LDK dhe krijuan një nismë të tyre qytetare.

LDK ndërkohë pësoi rezultatin më të keq në histori ku fituan vetëm 13% të votave. Në këtë subjekt janë paralajmëruar zgjedhjet e reja për kryetar të partisë që do të mbahen më 14 mars.

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera