×
 • Lajme
 • Lajme

  Hasani për agresionin në Banjskë: Kosova të hartojë një raport kredibil ndërkombëtar me EULEX-in e KFOR-in

  FrontOnline
  04 Tetor 2023

  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se Kosova nuk duhet të prodhojë raport të njëanshëm lidhur me agresionin në Banjskë të Zveçanit.

  Në një lidhje direkte në emisionin Info Magazine, ai ka thënë se Policia e Kosovës në bashkëpunim me EULEX-in dhe KFOR-in duhet ta përpilojnë një raport që ka kredibilitet ndërkombëtar.

  “Nuk duhet të angazhohet në qështjen e hetimeve në veri askush tjetër përpos autoriteteve kushtetuese dhe ligjore, që janë Policia e Kosovës, EULEX-i dhe KFOR-i. Do të ishte gabim fatal sikur në këtë proces të përfshihet edhe zyra e UNMIK-ut sepse është një autoritet i cili nuk e ka legjitimitetin nga rendi kushtetues i Kosovës”, ka thënë Hasani.

  Sipas tij, është me rëndësi që ato hetime të zhvillohen dhe të kenë mandatin kushtetues dhe ligjor, por që e kanë edhe komponentin e neutralitetit siç është rasti i KFOR-it dhe EULEX-it.

  “Provat që i ofron KFOR-i janë valide dhe kanë fuqi dhe mbi bazën e tyre duhet të prodhohet një raport dhe këtu duhet edhe vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare i Drejtësisë”, ka shtuar ai.

  “Ka shumë rëndësi që Kosova të mos prodhojë raporte të njëanshme, por në bashkëpunim me autoritet ligjore që kanë autoritet kushtetues dhe ligjor që janë EULEX-i dhe KFOR-i, në mënyrë të përbashkët të prodhohet një raport i cili ka kredibilitet ndërkombëtar dhe mbi bazën e kësaj të ndërmerren të gjitha veprimet ndaj Serbisë”, ka potencuar Enver Hasani.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Ilir Deda, në një intervistë pas një kohe të gjatë, ka folur mbi lëvizjet politike në vend....
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mori pjesë sonte në pritjen e organizuar me rastin e 106-vjetorit të festës së Pavarësisë së Finlandës....
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-deputeti Ilir Deda ka folur për politikën kosovare në këto katër vjet, duke e konsideruar 14 shkurtin e vitit 2021 një datë që...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur për situatën në vend, me theks të veçantë për sigurinë dhe...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Banorja e Big Brother VIP Kosova, Kaderi ka pasur një bisedë të gjatë me konkurrenten tjetër të këtij formati, Edonën. Ajo ka...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Alby ka zhvilluar një bisedë me Edonën dhe Kaderin, në oborrin e shtëpisë së “Vëllait të...
  Vip06 Dhjetor 2023
  Hyrja e banorit të ri në Big Brother VIP Kosova, Ardit, duket të ketë ndikuar mirë tek konkurrentja e tij, Shqipja. Në...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të Shqipërisë sot miratuam Strategjinë e re të Sigurisë Kombëtare, e hartuar nga një grup pune...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Akoma zyrtarisht nuk ka kërkesë nga Suedia që Naim Murseli të gjykohet në shtetin e tyre. Emri i Naim Murselit në javën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.