×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Harta e akneve në fytyrë, çfarë tregojnë për shëndetin

  FrontOnline
  14 Korrik 2020

  Aknet janë një problemet që shpesh hasin njerëzit pavarësisht kujdesit për lëkurën. Por, studimet kanë treguar se ata janë tregues të shumë problemeve të shëndetit.   Sipas Agroweb, vendi ku shfaqen puçrat në lëkurë, tregojnë një problem shëndetësor tek një organ i caktuar, shkruan abcnews.al.

  Puçrat që dalin në zonën mes vetullave, tregojnë se mund të keni konsumuar ushqime me yndyrë për disa ditë, por dhe mund ta keni tepruar me alkoolin. Puçrat në faqe shfaqen zakonisht kur keni qëndruar për një kohë të gjatë në një ambient me ajër të ndotur.

  Edhe mbajtja më shumë seç duhet e telefonit në vesh dhe prekja e fytyrës mund të shkaktojnë puçra në faqe. Për këtë arsye, ju duhet ta pastroni fytyrën rregullisht dhe ta hidratoni atë. Ndërsa puçrat në mjekër, tregojnë luhatjet hormonale për shkak të ciklit menstrual.

  Gjithashtu një rëndësi të madhe ka dhe koha e shfaqjes së tyre. Shfaqja e puçrave në mëngjes mund të jetë shkak i moslarjes së fytyrës në mbrëmje. Por, gjithashtu shkaktohen dhe nga konsumimi i ndonjë ëmbëlsire apo ushqimi tjetër që nuk është tretur mirë.

  Nëse shfaqen pasdite, kjo vjen si pasojë e hormoneve dhe ciklit menstrual, apo dhe nga kremi që përdorni. Nëse shfaqen në mbrëmje, kjo tregon se fytyra është ndotur shumë gjatë ditës. Prandaj, është e nevojshme ta lani fytyrën sapo të mbërrini në shtëpi.

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lifestyle22 Shtator 2023
  Mënyra se si e filloni mëngjesin është e rëndësishme. Disa njerëz mendojnë shumë se çfarë të hanë dhe të pinë sapo zgjohen,...
  Lifestyle22 Shtator 2023
  Mishi i freskët në dyqane mund të jetë i vështirë për t’u identifikuar, veçanërisht nëse është i bluar. Megjithatë, ju mund ta...
  Lifestyle21 Shtator 2023
  Sipas ekspertëve të lidhjeve të dashurisë, ndarjet zakonsisht përballohen shumë vështirë. Por, sipas tyre, ato mund të ndodhin për arsye të ndryshme...
  Të tjera
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, iu ka dhënë fund spekulimeve se ai do t’i bashkohet Lëvizjes Vetëvendosje. Ai ka thënë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit në Bruksel, ka ripërsëritur qëndrimin e tij se nuk mund të ketë Asociacion të Komunave...
  Lajme23 Shtator 2023
  Instituti hidrometeorologjik i kosovës ka njoftuar se sot në ditën e parë të vjeshtës parashihet mot me temperatura të larta. Sipas këtij...
  Lajme22 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, ka thënë se strategjia e Kryeministrit Albin Kurti në procesin e dialogut, po e pozicionin e...
  Lajme22 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se në kazermën “Skënderbeu” në Ferizaj, u betuan si ushtarë të Kosovës edhe...
  Lajme22 Shtator 2023
  Koloneli amerikan tashmë në pension, Todd Jacobus, i cili ka shërbyer për vite të tëra në Gardën e Iowas, e që për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.