Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj për vëllain e tij Luanin: Ishte i vendosur, kishte aspirata të mëdha

  FrontOnline
  23 Mars 2023

  25-vjetori i Betejës së Dukagjinit, solli në “Politiko”, rrëfimin e njërit nga protagonistët kryesor të kësaj ngjarje historike, Daut Haradinaj.

  Haradinaj, duke rrëfyer historinë se si ndodhi e tëra dhe emrat e dëshmorëve të cilët dhanë jetën në këtë betejë, për të mos vdekur kurrë, kishte disa fjalë edhe për vëllain e tij dëshmorë, Luan Haradinaj, që e quajti inspirimi dhe motori i shtëpisë.

  “Luani u kanë djalë i urtë, sportist i mirë, djalë i vendostë. Në fillim më shumë kishte pretendime që të ishte student i edukatës fizike. Por padrejtësia, nuk i lejonin vazhdimin e shkollimit. Filloi aktivitetet ilegale. Kur shkoi në Tiranë u regjistrua në Fakultetin e Edukatës Fizike. Por ka qenë një njeri bukur i vendostë. Inspirimi ka qenë Luani për neve. Ramushi ka qenë vëllai i madh, por Luani ka qenë motori i shtëpisë. Shkëlzeni ka qenë profil krejt tjetër.”, ka thënë Haradinaj.

  Tutje, Haradinaj ka thënë se Kosova sot është shtet i lirë e që askush nuk mund ta rrezikoj të ardhmen e saj.

  Kujtojmë se nesër mbushen 25 vjet nga zhvillimi i betejës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Gllogjan e njohur si Epopeja e Dukagjinit.

  Më 24 mars 1998 në Gllogjan është zhvilluar beteja frontale nga Forcat e UÇK-së dhe forcave të armikut, të cilat e kishin rrethuar Gllogjanin, ndërsa synim kishin shtëpinë e familjes Haradinaj, ku hasën në rezistencë të fuqishme.

  Në këtë ditë ranë dëshmorë Him Haradinaj, Gazmend e Agron Mehmetaj

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.