Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj: Në shtëpinë tonë armë ka pasur qysh nga viti ’91, rezistencën e filloi Ramushi

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Përpjekjet për rezistencë ndaj okupatorëve, familja Haradinaj i kishte nisur shumë kohë më parë, ndërsa për këtë të kohës së fundit ka folur njëri nga luftëtarët e shumtë të kësaj familje.

  Në emisionin “n’Demos”, Daut Haradinaj ka deklaruar se ishte vëllai tij, Ramushi ai që e nisi rezistencën kundër regjimit.

  “Është krejtësisht e qartë se ka pasur përpjekje prej Ramushit, ai ka qenë në vitet 88’-89’ në ushtrinë e Jugosllavisë, dhe si ushtar i zoti në atë kohë ka marr gradën e togerit, po masi doli prej burgut pat një persekutim direkt të Serbisë, pat një konfrotim fizik në Deçan, dhe u detyru të emigrojë nga Kosova. Pas torturës së madhe që i bënë pas arrestimit, jem detyru, si fëmijë e mbaj mend natën kur e patën largu prej Kosove, dhe pastaj Ramushi ka ardhur në Kosovë por jo në forma të rregullta, dhe më pas ka fillu angazhimi i Luanit, por saktësisht në shtëpinë tonë armë ka pasur prej 91’-92’, nuk kanë qenë armë private, por armë me i rezistu Serbisë”, ka deklaruar Haradinaj.

  Ish-komandanti i UÇK-së, ka treguar edhe kohën se kur UÇK filloi të dal në skenë me këtë emër.

  “Gjatë viteve ’91-’92 ka pasur grupe të caktuara që kanë shkuar në Shqipëri, për stërvitje, janë shku për armatim, ka pasur përpjekje parale për krijimin e një force paralele për rezistencë, por jo UÇK, pra termi UÇK ka dalur në opinionin publik në vitin ’93. E para vitit ’93, ka pasur aksione të armatosura nëpër stacione të Policisë në rajonin tonë, psh është sulmuar Irzniqi edhe në ’91, ’92, ’93 e kështu me radhë. Në Jabllanicë ka pasur celula të armatosura, të tilla ka pasur edhe tek Reka e Keqe”, është shprehur ai.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar i shqetësuar se përse OKB në deklaratën zyrtare lidhur me marrëveshjen e arritur në Ohër,...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se sonte vet kryeministri Albin Kurti, e ka pranuar vet se i ka ofruar palës...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” po komentohet një deklaratë e Oltës, që arritja e Kiarës deri këtu është fal Luizit. Një koment edhe Kristi...
  Vip21 Mars 2023
  Arbëri “prime-n” e kaluar i ka reaguar ashpër Kiarës për moskujdesin e saj ndaj Luizin. Sonte ai e ka komentuar sërish këtë....
  Vip21 Mars 2023
  Armaldo Kllogjeri është në dijeni të banorëve që e kanë nominuar brenda shtëpisë së “Big Brother Vip Albania”. Gjatë mbrëmjes së sotme,...
  Vip21 Mars 2023
  Ermal Mamaqi feston sot ditëlindjen e 41 dhe në këtë ditë speciale nuk kishte si të mungonte një urim nga gjysma e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara mes të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars. I...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.