Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj: Në Kosovë do të kthehen 52 diplomatë

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Meliza Haradinaj-Stublla, ministre e Ministrisë së Jashtme dhe Diasporës, i ka kthyer përgjigje deputetit të Vetëvendosjes Gazmend Gjyshinca, lidhur me kthimin e diplomatëve nga shërbimi i jashtëm.

  Ministrja, tha se deputeti dhe VV në përgjithësi kanë informacione të gabueshme.

  Ajo tha se nga misioni do të kthehen 52 diplomatë, jo 15 siç akuzoi Gjyshinca, duke thënë se po bëhet për qëllime politike.

  “Janë 52 diplomatë që do të kthehen, jo 15. Keni informacione të gabuara”, tha ajo. Ajo tha se VV po flet informacione të gabuara të ish-ministrit Konjufca. “Si duket informacionet janë shpërnda në dezinformatat e Konjufcës, të cilat kanë qenë të mangëta dhe të pasakta. Vendimet kanë qenë jolegjitime.

  Kam angazhuar një komision për të gjitha vendimet e ish-ministrit Konjufca. Ato vendime janë marrë në baza selektive, dhe nga njerëz që janë sillë rreth kabinetit. Vendimet e nxjerra kanë rrezikuar ta destabilizojnë shërbimin të jashtë, Pas analizimit të atyre vendimeve, është nxjerr vendimi për pezullim të gjitha vendimev të ish-ministrit Konjufca.

  Pozitat vakante që kanë mbetur në shërbimin e jashtë, sidomos në kryeqytetet me rëndësie të veçantë, në Bruksel e Hagë, më kanë shtyrë që të punojë çdo ditë për të rikthyer funksionalitetin dhe ta rikthejë rotacionin pas 11 vitesh”, tha ajo

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Tensionet në veri sidomos gjatë ditës së djeshme, vetëm sa kanë ndikuar që e tërë vëmendja të jetë tek kryetarët e komunave...
  Lajme30 Maj 2023
  Njësia Speciale e Kosovës mëngjesin e sotëm e ka zhvendosur nga objekti i komunës së Zubin Potokut flamurin e Republikës së Kosovës....
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ka reaguar pas zhvillimeve të ditës së hënë në veri. Ajo tha se dhuna...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.