Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj: Miti i forcave serbe u thye në Dukagjin

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se miti i forcave serbe është thyer në Gllogjan.

  Kështu ka thënë ai gjatë manifestimit qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s.

  “Ne e njohim këtë ditë si ditën e fitores. E vërtetë se Gazmendi dhe Agroni kanë qenë luftëtarë të hershëm që kanë luftuar përkrah Shkelzenit, Dautit dhe Luanit. Këta të tre atë ditë u flijuan në një betejë që morri kuptim – e kuptimi është fitorja, të luftohet, shpëtohet dhe fitohet”.

  “Serbia kishte ndjekur një strategji të sajën të tokës së djegur. Serbia në skenarin e saj e kishte që ta pastrojë të gjithë terrenin – mos e leni askënd gjallë”.

  “Mirëpo Zoti e deshi që atë të tërhiqeshin dhe ne të mbesim si fitues. Ndoshta fitorja e kësaj ditë u bë shkaktar që të besojmë më shumë. Miti i Serbisë dhe i forcave serbe u thye këtu”.

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me zëvendëskryeministrin, Besnik Bislimi, takoi ambasadorët e vendeve të QUINT-it dhe Shefin e Zyrës së Bashkimit...
  Lajme29 Maj 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka dënuar ashpër sulmet e protestuesve ndaj forcave të KFOR-it, gazetarëve dhe objekteve të institucioneve të Republikës së...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, i ka dënuar sulmet e protestuesve serbë ndaj forcave të rendit dhe ligjit në veri të Kosovës....
  Të tjera
  Sport29 Maj 2023
  Luciano Spalletti ka konfirmuar se do të largohet nga posti i trajnerit të Napolit në fund të sezonit dhe se ai synon...
  Lajme29 Maj 2023
  NATO ka dënuar sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it në veri të Kosovës, duke i quajtur ta paprovokuara dhe të papranueshme.   Disa...
  Lajme29 Maj 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë ka bërë të ditur se janë rreth 25 të plagosur nga kontingjenti shumëkombësh gjatë ndalimit të demonstruesve...
  Lajme29 Maj 2023
  Disa pjesëtarë të lënduar të KFOR-it janë parë në rrugë të Zveçanit pas intervenimit për t’i shpërndarë protestuesit serbë në Zveçan. Misioni...
  Lajme29 Maj 2023
  Misioni i OSBE-së në Kosovë i ka dënuar sulmet që janë bërë ndaj ushtarëve të KFOR-it, ekipeve të EULEX-ut, si dhe gazetarëve...
  Lajme29 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se deri tani nga protesta në Zveçan janë arrestuar pesë persona si të dyshuar për...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.