×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Hapet Spanja/ Turistët lejohen pa kufizime

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Spanja ka hequr gjendjen e saj të jashtëzakonshme, duke rihapur kufijtë e saj për vizitorët nga pjesa më e madhe e Evropës e duke lejuar edhe turistët britanikë të hyjnë në vend pa nevojë karantine.

  Për tre muaj, spanja ka qenë nën një nga izolimet më strikte në Evropë në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Kryeministri Pedro Sanchez paralajmëroi se kontrollet e higjienës duhet të respektohen në mënyrë strikte, pavarësisht zbutjes së masave.

  Bilanci i covid 19 në Spanjë është ndalur në 28322, i treti më i lartë në bashkimin evropian. Gjendja e emergjencës u dekretua më 14 mars dhe për disa javë njerëzit nuk mund të dilnin nga shtëpia.

  Spanja normalisht tërheq rreth 80 milionë turistë në vit me turizmin që siguron më shumë se 12 për qind të DGP të vendit. Hapja e turizmit sërish, para se sezoni të përfundojë, shihet si thelbësore për ekonominë spanjolle.

  Të ardhurit në vend do të kontrollohen për temperaturë në aeroport dhe duhet të deklarojnë nëse kanë patur virusin e të japin detaje. Në Spanjë mund të hyjnë tani vizitorë nga bashkimi evropian por edhe nga vendet e zonës Shengen jashtë BE. Ndërkohë që vetë spanjollët, mund ti gëzohen tani udhëtimeve pa kufizime në vendin e tyre.

  Sidoqoftë rregullat e distancimit social mbeten në fuqi. Njerëzit duhet të qëndrojnë 1.5 metra larg në publik, të mbajnë maska në dyqane dhe në transport publik dhe të pastrojnë duart shpesh.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit, në kuadër të të cilit lëvizja palestineze ka liruar disa nga pengjet që mban në këmbim të...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Udhëheqja e Kinës është "shumë e ngarkuar" nga problemet e saj të brendshme për të konsideruar pushtimin e Tajvanit, tha presidentja tajvaneze...
  Të tjera
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore....
  Lajme30 Nëntor 2023
  -Në Gjykatën Themelore në Prishtinë është mbajtur shqyrtimi gjyqësorë në të cilin gjatë dhënies së dëshmisë e dëmtuara Valdete Idrizaj tha se...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka dhënë dorëheqje nga pozita e shefit të stafit të kabinetit të presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa osmani. Lajmin...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputeti i Kuvendit nga radhët e AAK-së, Pal Lekaj, në seancën e sotme plenare ka thënë se Raporti i Progresit edhe kësaj...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.