×
 • Lajme
 • Lajme

  Hamiti për draft-statutin e Ramës: Është rezultat i papërgjegjësisë së Qeverisë së Kosovës

  FrontOnline
  09 Qershor 2023

  Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratikë të Kosovës (LDK), Muhamet Hamiti, në emisionin “FIVE” ka komentuar draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të cilin kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama iu ka prezantuar presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman, Olaf Scholz.

  Sipas tij, ky propozim është si rezultat i papërgjegjësisë së Qeverisë së Kosovës, duke shtuar se nëse Shqipëria sa i përket draft-statutit nuk është koordinuar me Qeverinë e Kosovës është gabim.

  “Nëse Shqipëria e ka bërë pakoordinim me Qeverinë e Kosovës nuk ka bërë mirë. Ne e kemi një qeveri të Kosovës që ka mandat popullor dhe e ka për detyrë të kryej punë t e veta edhe në politikën e jashtëm dhe në dialog. Nëse është një qeveri e papërgjegjshmëri atëherë krijohen situata kur hyn edhe propozimet e tjera. Po të ishte aktive, do të ulej me miqtë tanë për zbatimin të marrëveshje mbi bazë të vendim të Gjykatës Kushtetuese, duke pasur parasysh Kushtetutën e Kosovës, pa lejuar fuqi ekzekutive, sigurisht këtë duhet ta bëjë Qeveria e Kosovës”, ka shtar Hamiti.

  Hamiti ka thënë se me këtë qeveri (Kurti II) Kosova sa i përket dialogut ka “shkuar mbrapa”.

  Sipas tij, kjo po ndodhë për shkak se partia në pushtet është duke propaganduar me retorike patriotike duke mos pasur as koordinim me aleatët e Kosovës.

  “Në vitin e fundit kemi shkuar mbrapa me këtë qeveri. E cila po propagandon me të madhe, me retorike të madhe të lartë patriotike. Për të ndezur patriotizmin  me vendosjen e sundimit të ligjit, ne kemi pas sundim të ligjit atje, kemi më pak polici edhe pse jemi detyruar forcat speciale të policisë atje dhe kemi marrëdhënie të lënduara me aleatët të cilët po e thonë vetë, jo njëherë dhe jo vetëm jo një njëri s’ka”, ka shtuar Hamiti.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme30 Shtator 2023
  Senatorja amerikane Jeanne Shaheen ka reaguar pas paralajmërimeve të sotme të SHBA-së se forcat serbe kanë shtuar numrin e tyre në kufi...
  Lajme29 Shtator 2023
  Këngëtari shqiptar,Hajro Ceka është shfaqur i lumtur krah Ivica Daçiqit. Shqiptari nga Mali i Zi ka publikuar një foto me Daçiqin pas...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sot Policia e Kosovës ka bastisur vilën e Milan Radojçiqit në Liqenin e Ujmanit. Ministri  i Punëve të Brendshme, tha se edhe nga...
  Të tjera
  Sport29 Shtator 2023
  Monza ka konfirmuar zyrtarisht nënshkrimin me Alejandro ‘Papu’ Gomez me një kontratë deri në fund të sezonit 2023-24. 35-vjeçari arrin si transferim...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të presidentit të ShBA-së, Joe Biden, Jake Sullivan. Kurti e...
  Lajme29 Shtator 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka thënë presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, se përgjegjësit për sulmin në Banjskë ndodhen në Serbi....
  Lajme29 Shtator 2023
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, në një intervistë dhënë një mediumi në Shqipëri ka trajtuar zhvillimet e fundit në Kosovë si dhe...
  Lajme29 Shtator 2023
  Drejtori i Forumit për Marrëdhënie Etnike në Beograd, analisti Dushan Janjiq deklaroi në një intervistë në “Info Plus” në RTK, se grupi...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka njoftuar se e ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.