Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Haliti: U zumë në befasi nga Dick Marty, s’pati kurrë trafikim organesh

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Duke folur për akuzat nga Gjykata Speciale, nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti ka thënë se që nga fillimi është ditur se nuk ka bazë marrëveshja e krimit të supozuar për trafikim organesh.

  “Në shtalla të lopëve nuk do të mund të kryheshin aso transplante organesh që pretendojnë ata. Këtë e kanë pranuar dhe e kanë thënë edhe ekspertët serbë”, ka thënë Haliti në “Debat” të RTK-së.

  Duke folur për raportin e ish senatorit zviceran Dick Marty në bazë të të cilit edhe u krijua Gjykata Speciale, Haliti ka thënë se Kosova ishte zënë në befasi nga ky raport.

  “Neve jemi zënë pak në befasi me Dick Martyn, pasi që ai asnjëherë nuk ka ardhur këtu për të hetuar”, ka thënë ai.

  Tutje Haliti tha se ka qenë pikërisht ai që e ka nxjerr në publik bashkëpunimin e Martyt me ambasadorin serb në Zvicër.

  “E kam ditur që serbët nuk do të ndalen, pasi që ka edhe interesa tjerë”.

  Haliti ka folur edhe për shkuarjen e tij në Paris ku ka marrë pjesë në cilësinë e deputetit të Kosovës në komisionin e Parlamentit Evropian ku diskutohej për raportin e Dick Martyt.

  “Kemi shkuar unë dhe Ibrahim Gashi në Parlamentin Evropian, por nuk e kemi ditur as si funksionon ai komision e as akuzat që janë bërë. Por unë kam komunikuar me një mik timin në Amerikë dhe me ka treguar se çfarë po zihet aty. Më pas kam komunikuar me ambasadën e Shqipërisë dhe na kanë dërguar një përkthyes. Komisioni ka qenë i mbushur me rusë dhe të tjerët si ata. Unë kam folur edhe Ibrahimi dhe i kemi refuzuar kategorisht ato që janë thënë aty. I thash Martyt se këto janë akuza që janë marrë nga gazetat e Serbisë. Ai e mbrojti tezën e tij, derisa delegacioni rus filloi të bërtas se pse e keni futur këtë këtu, pra pse duhet të flas unë aty”, ka thënë Haliti.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme01 Prill 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni e ka mbështetur Marshin për Drejtësi që do të mbahet nesër. Hyseni përmes...
  Lajme01 Prill 2023
  Shkeljeve që kanë ndodhur në Kosovë për 12 muaj, e rekomandimeve të Avokatit të Popullit mezi iu vjen fundi në raportin 232...
  Lajme01 Prill 2023
  Të akuzuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe tre bashkëpunëtorë të tij të kohës së...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Në Mal të Zi nesër mbahet balotazhi i zgjedhjeve presidenciale, në të cilat presidenti në detyrë, Milo Gjukanoviq përballet me një sfidë...
  Vip01 Prill 2023
  Konkurrentja e edicionit të dytë të Big Brother VIP Albania, Olta Gixhari, ka vendosur që sonte të lërë lojën. Ajo ka deklaruar...
  Bota/Rajoni01 Prill 2023
  Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi duke komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë, saktësisht “ujdin” e Kosovës dhe Serbisë, bazuar...
  Lajme01 Prill 2023
  Profesori në Universitetin John Hopkins, Edward Joseph ka thënë se në rast të dështimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, do të...
  Vip01 Prill 2023
  Arbana Osmani e nisi mbrëmjen e sotme spektaklin e “Big Brother VIP” duke njoftuar se të gjithë banorët, përpos njërës, kanë vendosur...
  Vip01 Prill 2023
  Sot banorët janë sfiduar për të zgjedhur nëse është e vërtetë apo jo, informatat jashtë “BBVA”. Njëra nga to ishte se Kevin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.