×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gutierres: Pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar pasiguri në botë

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Gjatë fjalimit të tij në samitin e OKB-së në New York, Guterres tha se vende të tilla si Rusia po krijojnë pasiguri në botë për të gjithë pas pushtimit të Ukrainës.

  “Lufta në Ukrainë ka ndikime serioze për botën përtej Kievit,” tha ai, duke vënë në dukje marrëveshjen e drithërave në Detin e Zi.

  “Bota ka shumë nevojë për ushqimin ukrainas dhe plehrat ruse për të stabilizuar tregjet dhe për të garantuar sigurinë ushqimore. Në të gjithë botën, po shfaqen rreziqe të reja ndërsa vendet zhvillojnë armë të reja dhe armët bërthamore nuk duhet të lejohen.

  Sudani po shkon drejt një luftë civile në shkallë të gjerë. Miliona njerëz janë larguar dhe vendi rrezikon të shkatërrohet.

  Në Republikën Demokratike lindore të Kongos, miliona janë të zhvendosur dhe dhuna me bazë gjinore është një realitet i tmerrshëm i përditshëm në një vend që vuajti shekuj të shekujve të shfrytëzimit kolonial, sot është i pushtuar nga dhuna e bandave dhe ende pret mbështetjen ndërkombëtare.

  Në Afganistan, 70% e popullsisë ka nevojë për ndihmë humanitare me të drejtat e grave dhe vajzave të mohuara sistematikisht në Mianmar, dhunën brutale, përkeqësimin e varfërisë dhe minimin e shpresë për një kthim në demokraci./FrontOnline/

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, doli para një gjykate në Nju Jork të hënën, për t’u përballur me akuzat për...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandoi të hënën përdorimin e një vaksine të dytë të malaries për të frenuar sëmundjen kërcënuese për jetën,...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.