×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Gucati për aktakuzat e Speciales: S’besoj se do të ketë aktakuza ndaj liderëve shtetëror të Kosovës

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Vera e këtij viti është përfolur si koha kur do të ngritën aktakuzat e para nga Dhomat e Specializuara të Prokurorisë Speciale, për ish-pjesëtaret e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

  Lidhur me këtë çështje, kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati, ka thënë për Front Online, se ende nuk dihet saktë se kur do të ngritën ato.

  LEXO EDHE: Kryetari i OVL-së: Përflitet se gjatë verës do të ngrihen aktakuzat e para nga Specialja

  “Kemi dëgjuar që brenda kësaj vere të ketë aktakuza të para nga Specialja. Se kur do të ngritën nuk e dimë. Ndaj kujt do të ngritën nuk e dimë. Për ne është e papranueshme çdo aktakuza që do të ngritët. Unë besoj që edhe nga këto aktakuza do të dalim fitimtar, edhe pse disa pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk kanë pasur mundësi të bëjnë krime lufte, siç kanë bërë serbët”, ka thënë kryetari i OVL-UÇK-së.

  Për sa i përket mundësisë së ngritjes së aktakuzave për liderët e lartë shtetëror në Kosovë, e që njëherësh kanë qenë pjesëtarë të UÇK-së, Gucati, për Front Online, ka thënë që nuk beson që të njëjtat do të ngritën ndaj tyre.

  “Realisht unë nuk mendoj, por tash nuk i besohet më Gjykatës Speciale sepse ka bërë një mori ftesash. Mbi 270 ftesa që i kemi deklaruar me kohë. Kjo  është një mori e dëshmitarëve të rrejshëm që i ka marrë shumë dëshmitarë, që ka ftuar Gjykata Speciale. Tash nuk i besohet se a do t`i ngritë apo jo. Unë besoj në drejtësinë e tyre dhe në punën e liderëve tonë që e kanë bërë gjatë luftës dhe pas luftës. Nuk besoj që ndonjë lider do të merret në pyetje apo do të ngritët aktakuzë ndaj tyre. Kjo pasi që kanë bërë një luftë të drejtë dhe të pastër si loti”, ka thënë Gucati për Front Online.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka qëndruar sot për vizitë në Lipjan. Ai atje është takuar me bashkëpartiakët e tij. Këtë Haradinaj...
  Kronika23 Shtator 2023
  Policia në Kaçanik të premten ka arrestuar një të mitur. Të njëjtit i kanë gjetur një revole me 3 copë fishekë. Me...
  Të tjera
  Lajme23 Shtator 2023
  Dragan Milloviq, Illija Elezoviq dhe Zoran Kostiq janë tre serbët e dyshuar për krime lufte për të cilët Gjykata Themelore në Prishtinë...
  Kronika23 Shtator 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona në Prishtinë. Të njëjtit dyshohen se pas një mosmarrëveshje në komunikacion kanë...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Dy persona janë arrestuar nga policia e Himarës, pasi dyshohet se shpërndanin drogë në lokalet e natës. Personat G. H., 25-vjeçar dhe...
  Kronika23 Shtator 2023
  Një prizrenas ka raportuar në Polici se derisa ishte duke punuar në pronën e tij ka hasur në një mjet të dyshuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Një tribunë e stadiumit me bari artificial në Korishë të Prizrenit është shembur gjatë ditëve të fundit. U përurua në vitin 2019,...
  Vip23 Shtator 2023
  Afrona Dika ditët e fundit po i kalon në një nga ishujt më të pasur të Islandës. Ajo nuk e bëri publike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.