[wp-story]

Bota/Rajoni

Gruaja që iu pre koka sot në sulmin e Francës la një porosi pak minuta para se të vdiste

Gruaja që iu pre koka sot në sulmin e Francës la një porosi pak minuta para se të vdiste
14:40 | 29 Tetor 2020

Mëngjesin e sotëm francezët, por dhe e gjithë bota u trondit nga një ngjarje e rëndë që ndodhi në Nice.

Në kishën “Notre Dame”, u vranë tre persona, ndër ta një grua, së cilës iu hoq koka nga një person, i cili është në duar të policisë në Francë.

Gazetari dhe shkrimtari Lorenzo Tosa, ka publikuar një shkrim në rrjetin social Facebook, ku shkruan për fjalët e fundit të gruas, që ishte viktimë e dorës së kriminelit sot në Francë.

Ajo porosi të fundit, ndonëse në minutat e fundit të jetës së saj kishte lënë që fëmijëve të saj t’u thonin se ajo i do.

Ky është shkrimi i plotë i gazetarit italian:

“ Thuaju fëmijëve të mi se i dua”.

Ishte fjalia e fundit që viktima e tretë e kësaj barbarie mizore që ndodhi sot, në Nice.

Ajo arriti t’i shpëtonte vrasësit dhe të ikte me forcën e fundit në një lokal, por plaga e saj në fyt ishte shumë e thellë. Kushdo që e ndihmoi atë në momentet e fundit të jetës, gruaja sapo gjeti kohë për të adresuar këtë mendim të fundit të dashurisë për fëmijët e saj.

Nuk ka fjalë për këtë tmerr, i cili ndodhi në një vend simbol të paqes: një kishë.

Nuk ka pengesa ideologjike ose teologjike që mund të na ndajnë.

Nuk ka luftë midis feve.

Bota nuk është e ndarë midis të krishterëve dhe myslimanëve, por midis terroristëve dhe kriminelëve.

Sot, sidomos në një moment kaq dramatik, të gjithë jemi me Francën dhe francezët

“Petrol Company” ul çmimet për 15 %. Ja sa kushton një litër naftë

Të tjera