×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Gruaja që e preku mbeti me dorë të mpirë, biologu tregon origjinën e krijesës misterioze

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Derisa po shëtiste me nënën në një plazh të Australisë, një grua pa një objekt shumë të çuditshëm, ndërsa nuk hezitoi ta prekte.

  Kjo bëri që asaj t’i mpihet dora, andaj realizoi një fotografi dhe e postoi në Facebook, ku kërkoi të dijë se çfarë mund të jetë kjo gjë që pa në plazh

  “Ishte e fortë dhe me sipërfaqe të rrëshqitshme, kur e preka mu mpi dora. Nëna ime e preku me këmbë dhe menjëherë i është mpirë ajo pjesë”, shkroi ajo në rrjetin social.

  Krijesa e njohur si ascidian

  Shikuesit mbetën të habitur me krijesën misterioze, ndërsa një biolog shpjegoi se çfarë është gjallesa me prejardhje nga deti.

  “Gjallesa vjen nga deti dhe në gjuhën latine quhet ascidian, ndërsa është një krijesë që jeton në koloni dhe gjendet në tabanin e detit. Ka mundësi të kapet edhe për degë të ndryshme në bregdete, struktura limanesh apo pjesë anijesh”, ka thënë biologu Dr Simon Grove.

  Disa pjesë nga kjo krijesë e rrallë

  Mësohet se kjo krijesë nuk i përket bregdeteve të Australisë, ku është e huaja dhe shihet shumë rrallë.

  Shikuesit e imazheve ku shfaqet krijesa, kanë dhënë komente të ndryshme, derisa njëri ka thënë se mund të jetë ‘truri që i ka humbur ndonjë politikani’.

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Organizëm më rezistent kanë njerëzit me grupin e gjakut 0. Kanë më pak shanse të vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare, si goditje në...
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Dashi: E nesërmja do të fillojë mirë, por më pas në mbrëmje do të keni një rënie të lehtë energjie e cila...
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien e yndyrës së barkut dhe mund të kontribuojë në humbjen e peshës që...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Lajme04 Tetor 2023
  Analisti politik dhe avokati, Azem Vlasi, i hedh poshtë pretendimet nga Serbia se Milan Radoiçiq, i cili pranoi organizimin e sulmit terrorist...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.