Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Greqia krah Turqisë pas tërmetit apokaliptik, dërgon ekipin e kërkim-shpëtimit

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Pavarësisht tensioneve dhe konflikteve të herë pas hershme, Greqia ka treguar solidaritetin e saj ndaj Turqisë, pas tërmeteve vdekjeprurëse që shkaktuan vdekjen e 1498 personave dhe plagosjen e 8,533 të tjerëve ditën e sotme.

  Bëhet me dije se nga Greqia janë nisur një ekip kërkimi dhe shpëtimi.

  Mediat turke shkruajnë se Greqia ka dërguar si ndihmë një aeroplan transporti ushtarak i tipit C-130 që mban 21 zjarrfikës me ekspertizë në punën e kërkim-shpëtimit, dy qen special, materiale ndihme mjekësore dhe humanitare. Po ashtu, ekipi do të shoqërohet nga disa mjekë.

  Ky lajm është bërë i njohur dhe nga autoritetet greke. Në një postim në Twitter, Ministri i Emigracionit dhe Azilit në Greqi, Notis Mitarakis, shprehu ngushëllimet e tij popullit të Turqisë dhe Sirisë për tërmetet shkatërruese.

  Kujtojmë që deri tani janë raportuar të paktën 1,498 humbje jete, ndërsa janë plagosur 8,533 persona pas dy tërmeteve të forta që goditën Turqinë jugore të hënën, sipas agjencisë së fatkeqësive të vendit AFAD.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Punonjësit sanitar në Paris filluan që nga dje të kthehen në punë, kështu duke ndërprerë edhe grevën. Në pritje të ekipeve të...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi brigjet e rajonit Maule në Kilin verior të enjten, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC). Epiqendra e...
  Të tjera
  Vip30 Mars 2023
  Reperja e njohur, Melinda Ademi është një prej emrave më të kërkuar dhe më të pëlqyer në estradën shqiptare. Së fundmi, reperja...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se marrëveshja e cila e parasheh Asociacionin, para aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese do të kishte...
  Lajme30 Mars 2023
  Ish-anëtari i ekipit negociator të Kosovës, Skender Hyseni, ka komentuar deklaratën e Kurtit se “po të ishte kryeministër më 2011, Kosova do...
  Lajme30 Mars 2023
  Çështja e Ballkanit të Hapur është mes temave më të nxehta në debatin publik në Kosovë. Kreu i ekzekutivit, Albin Kurti në...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për aktakuzat ndaj ministrave të tij, ku përmendi aktakuzën ndaj ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu,...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi brigjet e rajonit Maule në Kilin verior të enjten, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC). Epiqendra e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.