Bota/Rajoni

Greqia dëshiron të përcaktojë territoret e juridiksionit detar me Turqinë

Greqia dëshiron të përcaktojë territoret e juridiksionit detar me Turqinë
14:19 | 31 Korrik 2020

Zëdhënësi i Qeverisë së Greqisë, Stelios Petsas, njoftoi se ashtu sikurse kanë bërë me Italinë, dëshirojnë të bisedojnë me Turqinë çështjen e kufizimit të territoreve të juridiksionit detar.

Në një konferencë të zakonshme për shtyp në kryeqytetin Athinë, Petsas bëri një vlerësim lidhur me Egjeun dhe Mesdheun Lindor.

Duke vënë theksin se me Turqinë duhet të jenë të hapura kanalet e komunikimit kryesisht në periudhat e tensioneve, Petsas tha: “Ashtu sikurse kemi bërë me Italinë, dëshirojmë të bisedojmë edhe me Turqinë për përcaktimin e territoreve të juridiksionit detar”.

Anija për kërkime sizmike Barbaros Hayrettin Paşa ka vajtur në Republikën Turke të Qipros Veriore, tha Petsas, i cili ka bërë të ditur se kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ka diskutuar në telefon çështjen me liderin e Qipros Greke, Nicos Anastasiades.

Greqia dhe Italia me 9 qershor nënshkruan marrëveshjen e kufizimit të zonës ekskluzive ekonomike mes dy vendeve në Detin Jon.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera