[wp-story]

Lajme

Grenell: Thaçi dhe Vuçiq u pajtuan se fokusi duhet të jetë në zhvillimin ekonomik

Grenell: Thaçi dhe Vuçiq u pajtuan se fokusi duhet të jetë në zhvillimin ekonomik
10:14 | 14 Shkurt 2020

I Dërguari i Posaçëm i presidentit amerikan për dialogun, Richard Grenell, është shprehur i lumtur që Kosova dhe Serbia kanë arritur të nënshkruajnë edhe një marrëveshje tjetër – marrëveshjen për linjën hekurudhore dhe autostradat.

“Ajo që kemi bërë sot këtu është që kemi negociuar për të gjetur mënyrën që të hapim linjën hekurudhore dhe autostradat. Siç e dini të gjithë, ne kemi negociuar për hapjen e linjës ajrore për fluturime direkte mes Prishtinës dhe Beogradit – dhe tani kemi edhe dy marrëveshje të tjera”.

Grenell pas nënshkrimit të kësaj marrëveshje ka thënë se të dy presidentët – Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq – janë pajtuar që fokusi duhet të jetë në zhvillimin ekonomik.

“Ajo çfarë kam folur me të dy presidentët është që të provojmë sa më shumë që është e mundur që të koncentrohemi në zhvillimin ekonomik dhe krijimin e vendeve të reja të punës për të ardhmen”.

“Më duhet ta them se qysh prej fillimit, të dy presidentët janë pajtuar se ky është fokusi – si të ecim përpara me zhvillimin ekonomik. Jam mirënjohës që kemi arritur në këtë pikë”.

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera