×
 • Lajme
 • Lajme

  Grenell pajohet me ambasadorin Hovenierin: Kurti e krijoi kaosin

  FrontOnline
  31 Maj 2023

  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri.

  Me anë të një postimi në Twitter, Grenell ka thënë se pajtohet me ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, duke potencuar se Kurti është përgjegjës për kaosin e krijuar në katër komunat në veri.

  “Jam dakord me SHBA-në Ambasadori në Kosovë – ai është i qartë: Albin Kurti e krijoi këtë kaos”, ka shkruar Grenell.

  Tutje ai ka postuar deklaratën e ambasadorit Hovenier.

  “Kjo ishte një krizë që, nga këndvështrimi ynë, ishte e panevojshme. Operacioni që u zhvillua të premten për të siguruar akses në ndërtesat komunale me mjete të detyruara nuk ishte i koordinuar me Shtetet e Bashkuara. Kur u ndërgjegjësuam, e këshilluam me forcë kundër, sepse parashikuam pasojat që po i shohim tani.

  Ne besojmë se ka qenë një reputacion…ka pasur ndikime negative reputacioni për Kosovën. Ajo i ka shtyrë përpjekjet tona për të avancuar normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Dhe siç tha sekretari Blinken në deklaratën e tij, dhe siç thamë në deklaratën tonë nga Departamenti i Shtetit, kjo po ndikon në marrëdhëniet tona dypalëshe.

  Treguesi i parë për këtë ishte vendimi i marrë mbrëmë nga komandanti i U.S. Komanda evropiane, gjenerali Cavoli, anulon pjesëmarrjen e Kosovës në Defender Europe 23, që ndodhi brenda natës. Dhe siç do të vini re, nuk ka pasur asnjë aktivitet në lidhje me Defender Europe 23 sot dhe nuk do të ketë më. Për Kosovën ai stërvitje ka përfunduar”.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Kronika03 Tetor 2023
  Me 150 euro gjobë dhe një pikë negative është dënuar një person në Gjakovë i cili kishte drejtuar mjetin në kahun e...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Lajme03 Tetor 2023
  Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby tha të martën se Serbia ka filluar tërheqjen e forcave serbe përgjatë...
  Sport03 Tetor 2023
  Ballkani është duke u bërë gati për sfidën ndaj Dinamo Zagrebit, e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Therandasit...
  Lajme03 Tetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ishte i ftuar sot nga Ambasada e Gjermanisë në Kosovë në ceremoninë e shënimit të Ditës Kombëtare...
  Lajme03 Tetor 2023
  Media boshnjake “Istraga” raporton se lideri i grupit terrorist, Milan Radoiçiq, ka qenë në Bosnje dhe Hercegovinë, në qershor. Siç raporton kjo...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.