Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjysma e parë e 2020-s me më së shumti vdekje për Suedinë në 150 vjetët e fundit

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Gjysma e parë e vitit 2020 ka qenë gjysmëviti me më së shumti vdekje në Suedi në 150 vjetët e fundit, ka njoftuar Zyra e Statistikave në këtë shtet të mërkurën.

  Në total, në periudhën janar-qershor në Suedi vdiqën 51405 persona, shifra më e lartë ndonjëherë që nga viti 1869, kur kishin vdekur 55431 persona si pasojë e krizës ushqimore. Popullata e Suedisë në atë kohë ishte 4.1 milionë banorë, ndërsa tash ka 10.3 milionë.

  Të dhënat zyrtare kanë treguar se COVID-19 ka marrë jetën e rreth 4500 personave më 2020 deri në fund të qershorit – me shifrat që kanë shkuar në 5800 deri tash, raporton Reuters.

  Shifrat e vdekjeve ishin 10 për qind më të larta se mesatarja e periudhës së njëjtë në pesë vjetët e fundit. Prilli shënoi rritje prej 40 për qind të vdekjeve në krahasim me mesataren e viteve të shkuara.

  Suedia fillimisht kishte pasur qasje tjetër në krahasim me shtetet evropiane në përballjen me pandeminë e koronavirusit, duke lënë masa më të lehta. Shumica e shkollave kishin mbetur të hapura e bizneset funksiononin normalisht, por shifrat e rasteve të reja dhe vdekjeve nisën të ngrihen në muajt e fundit.

  Deri tash në Suedi janë regjistruar rreth 85 mijë raste me COVID-19.

  Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Lajme29 Maj 2023
  Drejtoresha ekzekutive e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Getoarbe Mulliqi, ka thënë se sot është dita me më së shumti sulme ndaj...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefi i Misionit të EULEX-it, Lars-Gunnar Wigemark, ka reaguar për zhvillimet e shkaktuara nga protestat në komunat veriore të vendit. Ai ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.