Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjysma e parë e 2020-s me më së shumti vdekje për Suedinë në 150 vjetët e fundit

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Gjysma e parë e vitit 2020 ka qenë gjysmëviti me më së shumti vdekje në Suedi në 150 vjetët e fundit, ka njoftuar Zyra e Statistikave në këtë shtet të mërkurën.

  Në total, në periudhën janar-qershor në Suedi vdiqën 51405 persona, shifra më e lartë ndonjëherë që nga viti 1869, kur kishin vdekur 55431 persona si pasojë e krizës ushqimore. Popullata e Suedisë në atë kohë ishte 4.1 milionë banorë, ndërsa tash ka 10.3 milionë.

  Të dhënat zyrtare kanë treguar se COVID-19 ka marrë jetën e rreth 4500 personave më 2020 deri në fund të qershorit – me shifrat që kanë shkuar në 5800 deri tash, raporton Reuters.

  Shifrat e vdekjeve ishin 10 për qind më të larta se mesatarja e periudhës së njëjtë në pesë vjetët e fundit. Prilli shënoi rritje prej 40 për qind të vdekjeve në krahasim me mesataren e viteve të shkuara.

  Suedia fillimisht kishte pasur qasje tjetër në krahasim me shtetet evropiane në përballjen me pandeminë e koronavirusit, duke lënë masa më të lehta. Shumica e shkollave kishin mbetur të hapura e bizneset funksiononin normalisht, por shifrat e rasteve të reja dhe vdekjeve nisën të ngrihen në muajt e fundit.

  Deri tash në Suedi janë regjistruar rreth 85 mijë raste me COVID-19.

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.