×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjykimi për vrasjen e Oliver Ivanoviqit nis me shqetësimet e avokatit për prolongim të rastit

  FrontOnline
  22 Nëntor 2021

  Në Gjykatën Themelore në Prishtinë ka nisur seanca gjyqësore ndaj të akuzuarave në lidhje me vrasjen e politikanit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviq.

  Me të filluar seanca, Mahmut Halimi, avokati i të akuzuarit, Marko Roshiq, tha se rasti po prolongohet edhe shprehu shqetësime për ndonjë prapavijë.

  “Asnjë anëtarë i dëmtuarit të familjes nuk është prezentë për shkaqe të COVID 19, derisa tash salla është e mbushur me medie. Nesër klienti im i bënë tri gjet që qëndron në burg dhe këtu po bëhet një prapavijë këtu”, tha ai.

  Por gjyqtari, Valon Kurtaj, tha se nëse ka hamendësime të tilla të drejtohet në organet kompetente dhe nëse po e bënë vetëm për show, të jap përgjegjësi.

  “Nëse ti mendon atë veprim e kemi prokurorinë themelore deri në prokurorinë speciale. Dyert i ke qel. Mirëpo nëse nuk ke ndonjë akt apo provë duhet mbajtur përgjegjësi për deklarimet e caktuara”, tha ai.

  Në këtë seancë gjyqësore pritet të dëshmojnë disa dëshmitarë. Me të nis dëshmia e tyre, kryesuesi i trupit gjykues ka kërkuar të ndalen video-incizimi.

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Lajme18 Korrik 2024
  Franca nuk dëshiron konfrontime të reja në veri e të cilat mund të lindin lidhur me çështjen e hapjes së urës së...
  Lajme18 Korrik 2024
  Aviacioni i SHBA-së nga Komanda Rajonale në Lindje e Forcave Kosovare të udhëhequr nga NATO ka ndihmuar sot Departamentin e Zjarrfikësve të...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje qytetarëve që t’i ndjekin udhëzimet zyrtare nga autoritetet e Kosovës pas ngjarjes së fundit në...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.