[wp-story]

Bota/Rajoni

Gjykim të shkurtuar’ për ‘gylenistin’ në Shqipëri, në seancë edhe përfaqësues të ambasadës turke

Gjykim të shkurtuar’ për ‘gylenistin’ në Shqipëri, në seancë edhe përfaqësues të ambasadës turke
14:55 | 13 Janar 2020

Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesën për ‘gjykim të shkurtuar’ të Selami Simsek, i arrestuar në Rinas me vizë false kanadeze.

Ndërsa u vendosse seanca për pretencën ndaj Simsek, i cili në shtetin turk akuzohet se është pjesë e Lëvizjes Gylen, do të zhvillohet më 27 janar, u vu re se në sallë pati edhe përfaqësues të ambasadës turke.

Kujtojmë se në 1 janar, policia shqiptare deportoi drejt Turqisë mësuesin dhe mikun e Selami Simsek, Harun Çelik.

Lëvizja e tij ngjalli shumë debate dhe reagime negative për mënyrën se si u zhvillua operacioni dhe ekstradimi i tij drejt shtetit që e akuzon si gylenist.

“Petrol Company” ndihmon më shumë se 200 familje për festën e Fitër Bajramit (VIDEO)

Të tjera