×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjykata Themelore e Prizrenit sot jep verdiktin përfundimtar për serbin e akuzuar për krime lufte

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Gjykata Themelore në Prizren sot do të jep fjalën përfundimtare ndaj Darko Tasiq, i cili akuzohet për krime lufte në Kosovë.

  Procesi i gjyqësor ndaj tij ka filluar para dy viteve.Ai akuzohet se ka kryer krime ndaj popullatës civile në Krushë të Vogël dhe të Madhe.

  Tasiq në fillim të procesit ishte deklaruar i pafajshëm.Ai është mbrojtur në heshtje.I akuzuari kishte jetuar deri në vitin 1999 në fshatin Krushë së bashku me familjen e tij.

  Sot banorët e Krushës së Madhe kanë organizuar duke kërkuar drejtësi ndaj krimeve që janë bërë në këtë fshat.Prokurorja e rastit Drita Hajdari në seancën e sotme ku do të jepet fjala përfundimtare, ka folur lidhur me provat e siguruar për rastin në fjalë.Hajdari tha se gjithçka ka qenë e planifikuar për krimet e bëra në Krushën e Madhe dhe të Vogël.Ajo tregon se dëshmitarët rrëfyen se si forcat serbe i vranë burrat dhe i asgjësuan kufomat e të vrarëve, duke i hedhur në lumin Drin.Prokurorja deklaroi se në disa raste ka marrë pjesë edhe i akuzuari Darko Tasiq, si pjesëtar rezervë i policisë.Tutje ajo theksoi se deshmitarët e kanë parë Tasiqin duke plaçkitur pronën e familjes Hajdari.Këta të fundit sipas Hajdarit, kanë parë që Tasiq me vëllaun e tij edhe disa persona që janë afruar tek kamionat e familjes Hajdari, njofton Klan Kosova.

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme30 Nëntor 2023
  Një sërë zyrtarësh janë larguar nga një seancë e takimit të ministrave të OSBE-së ndërsa ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov nisi...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Partia Socialdemokrate (PSD) ka mbajtur konferencë për medie, duke kërkuar lirimin e kryetarit Dardan Molliqaj dhe pesë aktivistëve të kësaj partie. Ata...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka konfirmuar se është larguar nga pozita e shefit të stafit të Presidentes. Vela në një postim në X shkruan...
  Të tjera
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka dhënë dorëheqje nga pozita e shefit të stafit të kabinetit të presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa osmani. Lajmin...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputeti i Kuvendit nga radhët e AAK-së, Pal Lekaj, në seancën e sotme plenare ka thënë se Raporti i Progresit edhe kësaj...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) ka mbajtur konferencën ndërkombëtare “Modelet e dhunës seksuale gjatë luftës ndaj burrave...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Agjencia Kosovare e Privatizimit e ka fituar rastin dhe ka kthyer tetë asete të KBI Kosova Export – Industria e Mishit Fushë-Kosovë...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Rrezarta Krasniqi në seancën e ka komentuar vlerësimin e Komisionit Evropian për Kosovën. Ajo thotë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.