Bota/Rajoni

Gjykata Supreme: Trump të emërojë të nominuarin deri në fund të javës

Gjykata Supreme: Trump të emërojë të nominuarin deri në fund të javës
12:33 | 22 Shtator 2020

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se do të emërojë të nominuarin e tij për Gjykatën e drejtësisë Supreme deri në fund të javës dhe i kërkoi Senatit të kontrolluar nga Republikanët të konfirmojë zgjedhjen e tij para zgjedhjeve presidenciale, shkruan Bbc, transmeton Front Online.

Z. Trump dëshiron të zëvendësojë Ruth Bader Ginsburg, një guximtare liberale e cila vdiq të Premten në moshën 87 vjeçare.

Ai duket se ka siguruar mbështetje të mjaftueshme në Senat.

Kjo do të çimentojë një shumicë me prirje të djathtë në gjykatën më të lartë të SH.B.A.-së, ku gjyqtarët shërbejnë për gjithë jetën ose derisa të vendosin të dalin në pension.

Bilanci ideologjik i gjykatës me nëntë anëtarë është thelbësor për vendimet e saj mbi çështjet më të rëndësishme në ligjin e SHBA, me vendimet e marra vitet e fundit mbi imigracionin, emetimet e karbonit dhe martesat homoseksuale.

Demokratët kanë kritikuar planin e zotit Trump, me kandidatin për president Joe Biden duke e quajtur këtë një “abuzim të pushtetit”./Front Online/

 

Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500

Të tjera