Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjykata Speciale tregon se seanca e radhës do të zhvillohet ndaj katër ish-krerëve të UÇK’së

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Dhomat e specializuara kanë treguar kush do të jetë pjesëmarrës si dhe procedurat e konferencës.

  Ndaras u paraqitën në seancë fillestare.

  Por, ish krerët e UCK-së, Hashim Thaci, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi me 18 nëntor në këtë sallë pritet të jenë së bashku.

  Që të katërtit akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ndërsa me 18 nëntor për çështjen penale kundër tyre do të ketë një konferencë për statusin e lëndës.

  Se mund të paraqiten së bashku e konfirmojnë edhe nga Gjykata Speciale.

  Nga ky organ, gjithashtu kanë treguar se çka pritet që të ndodh në konferencën e 18 dhjetorit.

  E një konferencë e tillë nuk është praktikë e sistemit gjyqësor në Kosovë.

  Këtë të paktën e thonë, avokatët e licencuar nga Dhomat e Specializuar në Hagë.

  Fehmije Gashi e konsideron këtë konferencë si një mundësi të mirë që të kundërshtohet aktakuza e ngritur nga ZPS nga mbrojtja e të akuzuarve.

  Më 26 tetor, u konfirmua aktakuza nga gjykatësi i procedurës paraprake ndaj ish-krerëve të UÇK-së.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, ka thënë se arsyeja pse presidenti Vuçiq nuk e nënshkroi marrëveshjen e Ohrit, është sepse i kishte...
  Lajme23 Mars 2023
  Ministria e Shëndetësisë, ka konfirmuar se është shfuqizuar lista e barnave esenciale. Përmes një njoftimi dërguar mediave, nga kjo ministri kanë bërë...
  Lajme23 Mars 2023
  KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë punime të domosdoshme për siguri të sistemit në disa disa zona të qyteteve të...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Sonte janë të paraparë të zhvillohen plotë 8 ndeshje në kuadër të fazës kualifikuese për Kampionatin Evropian "Euro 2024, e cila o...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Gjatë vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ishte i ftuar në një bisedë në studion e...
  Lajme23 Mars 2023
  Drejtori i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, sot ka pritur në takim drejtorin Ekzekutiv të Byros Kosovare të Sigurimi, Sami Mazrekun. Në...
  Lajme23 Mars 2023
  Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh ndaj një personi të dyshuar për dhunim, transmeton Front Online....
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, mblodhi 1.5 milionë dollarë në tre ditë pasi pretendoi se do të arrestohej. Megjithatë, arrestimi nuk u...
  Lajme23 Mars 2023
  Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, ka thënë se Kosova ka qendrën më të mirë në Evropë të trajnimit për kërkim-shpëtim....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.