Bota/Rajoni

Gjykata e Lartë e BE-së: Polonia të paguajë 1 milion euro në ditë për mosmarrëveshjet ligjore me BE-në

Gjykata e Lartë e BE-së: Polonia të paguajë 1 milion euro në ditë për mosmarrëveshjet ligjore me BE-në
23:24 | 27 Tetor 2021

Gjykata e Lartë e Bashkimit Evropian i ka thënë Polonisë që të paguajë një gjobë ditore prej 1 milion eurosh për reformat në drejtësi.

Në fillim të këtij viti, Polonia u urdhërua të pezullonte një dhomë kundërshtuese disiplinore, por ende nuk e ka bërë këtë.

Ky është zhvillimi i fundit në një grindje të ashpër me Bashkimin Evropian mbi ndryshimet që shihen si dobësim të pavarësisë së gjykatave polake, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Dënimi i rëndë u denoncua menjëherë si “shantazh” nga zëdhënësi i qeverisë polake, Piotr Muller.

Disa kanë frikë se përshkallëzimi i situatës mund të rrezikojë anëtarësimin e Polonisë në Bashkimin Evropian.

Në fillim të këtij muaji, Gjykata Kushtetuese e Polonisë vendosi se ligji polak zëvendëson ligjin e BE-së kur ka një konflikt midis të dyve, duke zemëruar liderët evropianë.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se ishte një “sfidë e drejtpërdrejtë ndaj unitetit të rendit ligjor evropian”.

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera