Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjukanoviq: Serbia po do të sundojë në Kosovë e Mal të Zi, si Rusia në rajonin e vet

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Serbia po përpiqet të bëjë në rajonin tonë atë që po bën Rusia në rajonin e saj, tha presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, i cili ishte mysafir i Institutit të Shteteve të Bashkuara për Paqe.

  Agresioni rus kundër Ukrainës ka reflektime shumë të forta në zonën e Ballkanit Perëndimor, dhe ndikimi i tij më drastik në Ballkan, sipas Gjukanoviqit, ka ndodhur në Mal të Zi gjatë zgjedhjeve parlamentare të vitit 2016, raporton portali CDM, transmeton Klankosova.tv.

  Ai deklaroi se Rusia më pas u përpoq të zëvendësonte qeverinë në Mal të Zi me një grusht shteti dhe të ndalonte anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, por vendi arriti t’i rezistonte.

  Në Ballkanin Perëndimor, beson Gjukanoviq, “ne kemi një kopje të qartë të asaj që Rusia dëshiron të bëjë në rajonin e saj”.

  Në Ballkan kemi një përpjekje për të krijuar një “botë serbe”, të modeluar sipas “botës ruse”. “Rusia po përpiqet të revidojë historinë e vendeve të rajonit të saj për të arritur dominimin dhe ndikimin që kishte Bashkimi Sovjetik, dhe Serbia po përpiqet të bëjë të njëjtën gjë në rajonin e saj”, tha Gjukanoviqi.

  Sipas tij, këto janë politika retrograde që nuk duan të qeverisin vendet e tyre, por kombet e tyre.

  “Serbia po përpiqet të sundojë dhe të pyetet në Mal të Zi, Bosnjë dhe Hercegovinë, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut dhe kjo politikë, për fat të keq, nuk po merr ende një përgjigje adekuate nga partnerët tanë nga Perëndimi”, tha Gjukanoviqi.

  Duke folur për zgjedhjet presidenciale dhe ndikimin e mundshëm rus në to, Gjukanoviqi thotë se do të donte të konfirmonte se Rusia nuk po ndërhyn, por thotë se “është thjesht një iluzion”.

  “‘Bota ruse’ është e njëjtë me atë serbe. Politika ruse në rajonin e tyre është e barabartë me politikën serbe në rajonin tonë, dhe instrumentet më të rëndësishme të të dyja politikave janë Kisha Ortodokse. Edhe kisha serbe edhe ajo ruse sot janë organizata fetare të papërfillshme, janë organizata absolutisht politike”, tha presidenti malazez.

  Ai thotë se i vjen keq, se për të gjitha “paralajmërimet e tij në kohë që nga viti 2016, nuk ka pasur asnjë reagim adekuat nga disa prej adresave perëndimore”.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.