Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjukanoviq: Nuk jam lodhur nga politika, do të jem këtu në çdo pozitë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, thotë se ka gjithmonë një arsye për të festuar fituesin, por kjo festë gjithmonë nënkupton një qëndrim të civilizuar ndaj qytetarëve të tjerë.

  Ai shtoi se, jo vetëm në Malin e Zi, por edhe në rajon, ka dy pikëpamje të kundërta për të ardhmen.

  “Një është ai i personifikuar nga përbërja aktuale e qeverisë në Malin e Zi, i cili i sheh vendet tona në Bashkimin Evropian dhe në sistemin e vlerave evropiane dhe euro-atlantike. Në të kundërt, ne kemi një nacionalizëm shumë të gjallë nga vitet 1990, i cili u zgjua në rrethana të reja, disa stimuj të rinj dhe kush pret ta kthejë timonin e historisë mbrapsht, mendoj se nuk do të mundet, “tha Gjukanoviq.

  Duke shpjeguar arsyet e mundshme për rezultatet e zgjedhjeve, presidenti i Malit të Zi deklaron se pakënaqësia me politikat e ndjekura është e mundur të jetë një shkas për këtë.

  “Është e mundur që pakënaqësia e thjeshtë e njerëzve me disa nga politikat që ne ndoqëm, me faktin që niveli i standardeve në shoqëri nuk u arrit. Rezultatet e zgjedhjeve po ndryshojnë nga një cikël në tjetrin. Të gjithë që mendojnë se kjo është miratimi i të gjitha zgjidhjeve radikale në të cilat beson opozita,” tha Gjukanoviq.

  “Kur bëhet fjalë për formimin e një qeverie, unë besoj se së shpejti do të shohim rezultatin. Unë besoj se do të marrim një ofertë për të formuar një qeveri, por nuk dua të spekuloj tani,” shtoi ai.

  Gjukanoviq shprehet, megjithatë, se nuk është i lodhur nga politika.

  “Unë nuk jam i lodhur pas 30 vjetësh. Puna është rraskapitëse, natyrisht, por është kënaqësi të luftosh për idetë e duhura. Është më e lehtë të përpiqesh të ndihmosh njerëzit tuaj nga një pozitë qeveritare, por nuk është e vetmja. Unë jam këtu në çdo pozitë,” ka thënë Gjukanoviq.

  Në zgjedhjet parlamentare të mbajtura të dielën, koalicionet opozitare “Për të ardhmen e Malit të Zi”, “E zeza mbi të bardhën” dhe “Paqja është kombi ynë”, e fituan shumicën me 41 ulëse në parlament, derisa partia e Gjukanoviqit bashkë me aleatët ka siguruar 38 mandate.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Të paktën pesë emigrantë afrikanë kanë vdekur dhe 28 të tjerë janë zhdukur pasi një varkë u mbyt pranë Tunizisë. Ata po...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Të paktën tetë persona u vranë në një sulm me dron rus në rajonin e Kievit, tha shërbimi shtetëror i emergjencave të...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Ish-kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, thotë se është përhapur masivisht fenomeni i shtëpive të barit. Ajo u shpreh se në Shqipëri ka...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka bërë të ditur se pas më shumë se një dekade sonte është përuruar xhamia e çarshisë në...
  Lajme22 Mars 2023
  Një rrahje në të cilën janë përfshirë disa personave, ka ndodhur sonte në orët e vona në qendër të qytetit të Pejës,...
  Lajme22 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka ironizuar me deklaratën e sotme të kryeministrit Kurti, ku tha se ka Asociacion. Ahmeti ka publikuar...
  Lajme22 Mars 2023
  Kosova konsiderohet si një nga vendet me tregun me të lirë të punëtoreve në rajon dhe ky fakt e bën atë një...
  Lajme22 Mars 2023
  Profesori amerikan në Universitetin e Johns Hopkins ka thënë se Administrata Biden duhet ta bindë Ukrainën nëpërmjet marrëveshjes së Ohrit që ta...
  Lajme22 Mars 2023
  Për të enjten parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe relativisht i ngrohtë. Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.