×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjobë prej plot 121 mijë euro për tejkalim shpejtësie

  FrontOnline
  05 Qershor 2023

  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat e tilla llogariten në bazë të të ardhurave të shkelësit, dhe në këtë rast ai është i pasur.

  “Më vjen vërtet keq për këtë”, citoi gazeta kryesore në Ishujt Aaland, një rajon autonom i Finlandës në Detin Baltik, të thoshte Anders Wiklof në një artikull të botuar të hënën.

  Wiklof po udhëtonte me 82 kilometra në orë në një zonë ku kufizimi ishte 50 kilometra në orë kur policia e ndaloi dhe i dha gjobën të shtunën. Së bashku me marrjen e gjobës, atij iu pezullua patenta e shoferit për 10 ditë, sipas gazetës “Nya Aaland”.

  Kjo nuk ishte hera e parë që Wiklof u kap duke ngarë automjetin shumë shpejt. Në vitin 2018, ai u gjobit me 63.680 euro ndërsa 5 vjet më parë u detyrua të paguaj një gjobë tjetër prej 95 mijë eurosh.

  Wiklof, i cili është me origjinë nga Aaland, drejton një holding që përfshin biznese në sektorët e logjistikës, shërbimeve të helikopterëve, pasurive të paluajtshme, tregtisë dhe turizmit.

  Arkipelagu ndodhet në hyrje të Gjirit të Bothnias, midis qytetit finlandez Turku, në bregun perëndimor të Finlandës kontinentale dhe kryeqytetit të Suedisë, Stokholmit.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit. SBU pretendoi...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Të paktën 18 persona, duke përfshirë një grua shtatzënë, u vranë në shtetin jugor të Nigerisë, Rivers, kur një rafineri ilegale nafte...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Lajme03 Tetor 2023
  Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare, John Kirby tha të martën se Serbia ka filluar tërheqjen e forcave serbe përgjatë...
  Sport03 Tetor 2023
  Ballkani është duke u bërë gati për sfidën ndaj Dinamo Zagrebit, e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Therandasit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.