[wp-story]

Bota/Rajoni

Gjermania shënon mbi 14.000 raste me COVID-19 për një ditë

Gjermania shënon mbi 14.000 raste me COVID-19 për një ditë
08:19 | 17 Nëntor 2020

Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 14.419 raste të reja të Coronavirusit.

Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i rasteve të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 815.746, shkruan The Guardian.

Përpos infektimeve, gjatë kësaj periudhe u regjistruan edhe 267 viktima të reja dhe numri i përgjithshëm i të vdekurve nga pandemia shkoi në 12.814.

Ndryshe, qeveria gjermane tashmë i ka larguar kontrollet kufitare me shtetet anëtare të Bashkimit Evropian dhe me disa vende të tjera.

Ndonëse është në mesin e shteteve evropiane me numrin më të lartë të personave të infektuar, Gjermania ka regjistruar shumë më pak viktima se Britania e Madhe, Franca, Italia e Spanja.

“M Sillosi” S’ka nëvojë për panik, grurë ka me bollëk

Të tjera