×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermania pezullon procedurën e licencimit të gazsjellësit North Stream 2

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Autoritetet gjermane njoftuan sot se kanë pezulluar procedurën e licencimit për kompaninë që administron gazsjellësin e ri Nord Stream 2 për shkak të problemeve me statusin e tij ligjor.

  Ndërtimi i gazsjellësit përmes të cilit do të arrijë gazi rus në Gjermani ka përfunduar këtë vit, por ende nuk është në funksion.

  Presidenti rus Vladimir Putin tha muajin e kaluar se Moska mund të rrisë shpejt furnizimet me gaz natyror në Bashkimin Evropian sapo rregullatorët gjermanë të miratojnë fillimin e tubacionit të ri.

  Licencimi i Nord tok 2 AG është i nevojshëm që gazi të rrjedhë ligjërisht.

  Aktualisht nuk është e qartë se si do të ndikohet fillimi i gazsjellësit nga vendimi i agjencisë rregullatore gjermane Bundesnecagentur për të pezulluar procedurën e licencimit për operatorin Severni tok 2 AG.

  Pas një shqyrtimi të plotë të dokumentacionit, Bundesnecagentur arriti në përfundimin se dhënia e një licence për atë kompani “do të ishte e mundur vetëm nëse do të kishte një formë ligjore në përputhje me ligjin gjerman”.

  Kompania, me qendër në qytetin zviceran të Zug, “vendosi të mos ndryshojë formën e saj ligjore, por në vend të kësaj të themelojë një kompani bijë që do të menaxhonte ekskluzivisht pjesën gjermane të tubacionit të gazit”, thotë Bundesnecagentur.

  Agjencia shtoi se procesi i dhënies së licencës do të mbetet i pezulluar “derisa prona kryesore dhe burimet njerëzore t’i kalojnë kompanisë bijë” dhe derisa të konfirmojë se dokumentacioni është plotësuar.

  Tubacioni i gazit, në pronësi të gjigantit rus Gazprom, kalon përmes Detit Baltik dhe anashkalon Poloninë dhe Ukrainën, për këtë arsye të dy vendet e kundërshtojnë ashpër atë.

  Shtetet e Bashkuara gjithashtu kundërshtuan fuqishëm ndërtimin e gazsjellësit Nord Stream 2, por arritën një marrëveshje me Berlinin në korrik për të mos vendosur sanksione ndaj subjekteve gjermane që marrin pjesë në projekt.

  Çmimet e energjisë janë rritur muajt e fundit në Evropë, e cila importon pjesën më të madhe të gazit natyror nga Rusia, duke krijuar vështirësi si për kompanitë ashtu edhe për familjet./FrontOnline/

  20 mijë qytetarë të Gjakovës bëhen me rrjet të ri
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.